Dijital oyun endüstrisi yeni yatırımlara yelken açıyor. Dünyaca ünlü ABD’li oyun şirketi Zynga, bir Türk şirketini daha alıyor.

ABD merkezli Zynga'nın ana hissedarı Rollic Games Oyun Yazılım ve Pazarlama şirketi, Türk firması Forgerhero Yazılım ve iştiraki ByteTyper firmalarını satın almaya hazırlanıyor. Anlaşma sağlandığı takdirde Zynga, Türk oyun pazarının en önemli oyuncularından biri haline gelecek.

2020 yılı Mart ayında kurulan ve İstanbul merkezli Forgerhero Yazılım şirketinin kurucuları ve ortakları sektörde deneyim sahibi olan Alp Eren Özkul ve Dağhan Demirci. Forgerhero’nun iştiraki olan Estonya’da kurulu ByteTyper firmasının ise bünyesinde 18 farklı oyun bulunuyor.

Zynga; Peak Games, Getir, Hepsiburada ve Dream Games'i de satın almıştı

ABD’li Zynga’nın Türk oyun firması Peak Games’i 2020’de 1.8 milyar dolara satın almasıyla başlayan furyaya, önce dijital uygulamalar Getir ve ardından Hepsiburada eklenmişti. Getir, 7.5 milyar dolarlık, Hepsiburada ise 4.6 milyar dolarlık değere ulaştı. Son eklenen Türk unicorn’u ise Dream Games oldu. Dream Games, son çıktığı yatırım turunda 155 milyon dolarlık yatırım alarak 1 milyar dolara ulaştı ve Türkiye'nin çıkardığı son unicorn olmayı başardı.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in yazına göre; Türkiye’deki 4 unicorn’un ikisinin oyun şirketi olması dikkat çekiyor. Oyun ve Espor Ajansı Gaming in Turkey’in yayınladığı "Türkiye Oyun Sektörü 2020 Raporu"na göre Türkiye oyun pazarında bir önceki yıl 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona, 830 milyon dolar olan toplam hasılat ise 880 milyon dolara yükseldi. Yapılan araştırmada pandeminin, oyun sektörünün büyümesini hızlandırdığı ve bu dönemde oyun oynama sürelerinin yüzde 30 arttığı ortaya çıktı. Türkiye bu büyümeyle dünya oyun pazarında 18’inci sıraya yükseldi.

Fergani, uzaya yönelik hedeflerini paylaştı Fergani, uzaya yönelik hedeflerini paylaştı

Zynga'nın değeri 10 milyar dolar 

Türk firması Forgerhero Yazılım’ı alan Rollic’in ana ortağı ABD merkezli Zynga'nın hisseleri Nasdaq’da işlem görüyor. Son açıklanan verilere göre piyasa değeri 10 milyar doları aşan Zynga’nın 2018 rakamlarına göre 2 bin çalışanı, 23 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Dünya oyun pazarı ise yıldan yıla büyük genişleme gösteriyor.

2020 yılında pandeminin de etkisiyle yüzde 9.3 büyüyen dünya oyun pazarının büyüklüğü 159 milyar dolara ulaştı. Türkiye ise bu alanda aldığı yeni yatırımlarla payını artıracak gibi görünüyor. Zira Türkiye’de 35 milyon mobil, 22 milyon bilgisayar, 17 milyon konsol oyuncusu bulunuyor.