2,2 milyon dolar değerindeki NFT çalındı

Dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları, blok zincirinde ticareti kolay doğrulanabilir varlıklara dönüştüren NFT, dijitalin sanatla buluşturulması olarak da nitelendirilebiliyor. Dijitalleşmenin her geçen gün daha da artmasıyla yaşama dahil olan yeni kavramlardan biri olan NFT’ye yönelik siber saldırı da belki de gelecekte sık sık duyacağımız unsurlar arasında yer alacak.

Security News Paper sitesinde yer alan habere göre Todd Kramer’a ait 16 Bored Ape Yacht Club NFT ‘hack’lendi. Çalınan NFT’lerin değeri ise 2,28 milyon dolara tekabül ediyor. Bilgisayar korsanlarının kimliğine ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor.

NFT’ler, ikame edilemez dijital varlık olarak da nitelediriliyor. Bu NFT’lerin direkt muadilinin olmadığı anlamına geliyor. NFT’lere yaklaşım 3 ana motivasyonda toplanıyor. Bunlardan biri koleksiyon yapma isteği. İkincisi yatırım yapma motivasyonu ve bununla ilgili çeşitli örnekleri son günlerde gördük. Örneğin geçen günlerde, ünlü müzisyen Eminem’in yüz binlerce dolarlık NFT yatırımı yaptığı gündem olmuştu. 

Türkiye’de de buna ilişkin çeşitli adımların atıldığını görüyoruz. Birkaç gün önce Ankara Üniversitesi’nin NFT’ye giriş dersini seçmeli ders olarak müfredata eklediği de gündemi meşgul eden haberler arasında yer almıştı. Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünivar, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bugünkü Senato Kararıyla: Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü “NFT’ye Giriş” dersi Üniversitemiz Genel Sosyal Seçmeli Dersler havuzuna eklendi. Üniversitemize ve öğrencilerimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.