30 bin Mac’e gizli malware bulaştı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7hHGPmceuEP4bqD6txy0HA” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Dünya genelinde 30 bin civarında Mac modelinin söz konusu kötü amaçlı yazılımdan etkilendiği belirtiliyor. Yazılım, Red Canary güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedildi.

“Silver Sparrow” yani “Gümüş Serçe” olarak isimlendirilen kötü amaçlı yazılımın sıradan macOS kötü amaçlı yazılımları gibi davranmadığı belirtiliyor.

Red Canary araştırmacısı Tony Lambert, kötü amaçlı yazılımın amacının net olarak belirlenemediğini duyurdu. Yazılımın kendi kendini yok etme özelliğinin de keşfedildiğini bildirirken, bunun amacının ne olduğu hakkında bilgi edinilemediğini aktardı.

Apple’ın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Apple M1 işlemcili Mac modellerinde de söz konusu yazılımın çalıştığı belirtildi. Yazılımın yüksek bulaşma riskine sahip olduğu da aktarıldı.

“Gümüş Serçe” isimli kötü amaçlı uygulamanın ABD, İngiltere, Kanada, Fransa ve Almanya başta olmak üzere 153 ülkedeki Mac modellerine erişim sağladığı kaydedildi. Malwarebytes, 17 Şubat tarihinden itibaren yazılımın yayılmaya başladığını duyurdu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.