5 milyar dolarlık siber güvenlik firması hedef alındı

ABD tarihinde yaşanan en büyük siber saldırılardan biri olarak kayda giren SolarWinds saldırısı sonrasında iki kuruluş ismi daha öne çıktı. New York Borsasında işlem gören ve 5 milyar dolar değere sahip olan Qualys ve Virginia Eyalet Şirket Komisyonu, hackerların erişim sağladığı SolarWinds tarafından geliştirilen Orion’u kullandıklarını duyurdu.

Resmi ve özel birçok kuruluş hedef alındı

Qualys hedef olduğunu açıkça belirtti ancak olumsuz etkilenmediğini açıkladı. Qualys mühendislerinin izole olmuş bir ağda SolarWinds Orion’u indirdikleri ve araştırma yaptığı kaydedildi. Sistemde bulunan arka kapıya bağlanılmasına rağmen hiçbir verinin dışarıya sızmadığı kaydedildi.

Virginia Eyalet Şirket Komisyonu, Qualys kadar bilgi paylaşmadı. Komisyonda bilgi teknolojileri altyapısı için SolarWinds Orion kullanıldığından bahsedildi. Hackerların erişim sağlayabildiği sürümün 2020 yılında kullanıldığı ancak şu anda kullanılmadığı kaydedildi. Komisyonun, eyalet ve federal yetkililerle çalışmaya devam ettiği aktarıldı.

2020’nin sonu ve 2021’in başında en çok konuşulan konulardan biri olan SolarWinds saldırısının Rusya destekli hackerlar tarafından yapıldığı konuşulmuş ve toplam etkilenen kuruluş sayısının 18 bin civarında olduğu kaydedilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.