AB ülkeleri veri gizliliğini ihlal edebilecek

Avrupa Birliği mahkemelerinin aldığı karar doğrultusunda, otoritelerin insanları sürekli izlemesi azaltılmak isteniyor. Fakat İngiliz ve Fransız ajanlar telefon ve internet kullanıcılarının kişisel verilerine sadece ulusal güvenlik için önemli bir “tehdit” unsuru ile karşılaştıklarında erişebilecek.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre, Avrupa Birliği Üst Mahkemesi’nin açıklamaları bağlamında Avrupa yasaları, hükümetlerin internet ve telefon operatörlerine veri paylaşmaları için baskı uygulamalarına izin vermiyor. Ancak birliğe üye olan ülkelerden birisi önemli bir ulusal güvenlik tehdidi ile karşılaştığı zaman birliğe üye olan ülke, elektronik telekomünikasyon verilerinin gizliliğinin sağlanması zorunluluğuna uymak mecburiyetinden kopabiliyor.

Birliğin kararı tepkiyle karşılandı

Vatandaşların kişisel verilerinin gizliliği için kampanya yürüten Privacy International ve La Quadrature du Net tarafından, İngiltere ve Fransa’da birliğin aldığı kararlar ile çok ileri gidildiği ve insan haklarının ihlal edildiği belirtildi.

2014 yılında alınan bir mahkeme kararı, internet ve telefon şirketlerinin müşterilerinin verilerini tutması üzerine olan kuralları sarsmıştı. Mahkeme, verilerin şirketler tarafından tutuluyor olmasının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini öne sürmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.