ABD, Afgan barış görüşmelerine Türkiye’nin ev sahipliği yapmasını istiyor

ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken tarafından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye ithafen bir mektup kaleme alındı.  Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’a da bir örneği gönderilen mektubun en dikkat çeken yanlarından birisi, Türk hükümetine görüşmelere ev sahipliği yapması için teklifte bulunulacağı kısmı oldu.

Afganistan merkezli TOLO news’in son dakika olarak yayınladığı mektup, Afganistan’ın geleceğine dair önemli açıklamalar içeriyor. 1 Mayıs’a kadar ABD kuvvetlerinin Afganistan’dan ayrılmasının düşünüldüğü ifade edilirken diğer seçeneklerin de değerlendirildiği belirtildi. Mektupta ayrıca BM’nin Afganistan’da barışı desteklemek için Rusya, Pakistan, İran, Hindistan, Çin ve ABD dış işleri bakanları ile meseleye ilişkin temsilcilerin katılacağı bir toplantı gerçekleştirmesi gerektiği vurgulandı.  

Eski Başkan Donald Trump döneminde başlatılan müzakerelerin ilk aşaması tartışmalı bir şekilde sonlandırıldıktan sonra ikinci aşamaya geçilmişti. Geçen hafta ise görüşmeler yeniden hareketlilik kazandı. Amerika’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad Kabil’de ardı ardına Afgan siyasal temsilciler ile bir araya geldi, sonrasında da müzakerelerin yürütüldüğü Katar’a gitti. Gelecek görüşmeler için konumun Türkiye olarak seçilmesinin sebebi ise Afganistan’da hemen her grubun saygı duyduğu bir ülke olması şeklinde yorumlandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.