ABD, Afganistan ve Irak’tan birliklerini çekiyor

ABD ordusu yaptığı açıklamada, Irak ve Afganistan’daki savaşta askerle bilgi ve teçhizat sağlaması için oluşturulan Hızlı Donatım Kuvvetleri (the Rapid Equipping Forces/REF) ve Asimetrik Savaş Grubu’nun (the Asymmetric Warfare Group) faaliyetlerine son verileceği duyuruldu.

Asimetrik Savaş Grubu, 2006 yılında, ‘‘ortaya çıkan tehditleri ortadan kaldırmak için mevcut gözlemleri ve çözümleri, taktik ve operasyonel ordu komutanlarına hızlı bir şekilde aktarmak’’ amacıyla kuruldu. Operasyonel Eğitim ve Doktrin Komutanlığı birimi olan Asimetrik Savaş Grubu, çatışma esnasında sürekli değişen taktikler ve silahlarla ilgili askerlere hızlı bir şekilde istihbarat göndermenin bir yolu olarak görülüyordu.

Ordu 2002 yılında, terörle mücadele ile ilgili hayati ekipmanların satın alınması ve dağıtımında ortaya çıkan engellere ve gecikmelere çözüm olarak Hızlı Donatım Kuvvetlerini oluşturdu. Hızlı Donanım Kuvvetleri, Afganistan’da askerlerin görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları sorunlara hızlı çözümler sağlamaya çalıştı.

Ordu Cuma günü yaptığı basın açıklamasında, 30 Eylül 2021’de bu iki kuvvetin faaliyetlerinin tamamen durdurulup, feshedileceğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.