ABD Başkanı Joe Biden, Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinin ardından Kabil’deki tahliyelerin sebep olduğu kargaşa ve müttefiklerinin baskısı karşısında ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinin uzatılabileceğini söyledi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Joe Biden, Afganistan’da devam eden tahliyeler sebebiyle ABD askerlerinin çekilme sürecinin uzatılma olasılığını askerî yetkililerle görüştüklerini “Bizimle ordu arasında uzatma konusunda devam eden görüşmeler var. Uzatmak zorunda kalmamayı umuyoruz, ancak tahliye sürecinin ilerlemesini tartışacağız.” şeklinde ifade etti.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Joe Biden’ın açıklamalarına yanıt veren bir Taliban yetkilisi ise, Afganistan’daki yabancı güçlerin 31 Ağustos olarak belirlenen çekilme süresini uzatmaya çalışmadıklarını kaydetti.

Diğer taraftan, Taliban’ın üst düzey yetkililerinden Emir Han Muttaki, Kabil Havaalanı'nda yaşanan olaylardan ABD’nin sorumlu olduğunu dile getirdi.

Muttaki açıklamasının devamında, “ABD tüm gücü ve olanaklarıyla havaalanında düzeni sağlayamadı, ülkenin her yerinde barış ve sükunet var ama sadece Kabil Havaalanı'nda kaos var. Bu mümkün olan en kısa sürede durmalı.” dedi.

Bir NATO yetkilisi ise, bir hafta içerisinde Kabil Havaalanı’nda yaşanan kargaşada en az 20 kişinin öldüğünü bildirdi.

Taliban, 15 Ağustos’ta Kabil’e girdiğinden beri, politikasını biraz daha yumuşatacağını öne sürerek halkın yaklaşımını değiştirmeye ikna etmeye çalışıyor. Fakat bu söylemler yine de Afgan halkının ülkeden kaçmasına engel olmuyor.