ABD, Alaska’daki askeri varlığını artırıyor

ABD Arktik bölgesindeki egemenlik yarışında geri kalmamak için faaliyetlerini sürdürüyor. Bu bağlamda 4 adet KC-135 Stratotanker uçağı, yakında ABD’nin Alaska/Fairbanks’taki Eilson Hava Üssü’ne gidecek. Uçaklar, Alaska Ulusal Hava Kuvvetleri’nin 168. Kanadında bulunan diğer KC-135’lere katılacak.

Alaska’a News Source tarafından yapılan habere göre Senatör Dan Sullivan yaptığı açıklamada, “Bu tahminen 200 havacıdır. Onların ailelerini içermiyor ve bu sebeple ekonomi için güçlü.” dedi. Sullivan, “Özellikle iç kısma giden F-35’leri eklediğinizde…” ifadesini de açıklamasına ekledi.

58 adet F-35’in sonuncusunun yıl sonunda varması bekleniyor. Havada yakıt ikmali için kullanılan KC-135’lerin, ABD Hava Kuvvetleri’nin Arktik stratejisine katılacağı geçen yıl duyurulmuştu. 

Sullivan, “Çin ve Rusya, Arktik bölgesinde. Çıkarlarımızı, balıkçılarımızı, su yollarımızı ve çevremizi savunabilmeliyiz. Yapılan artış ile bu olacak.” dedi.

Devletler eriyen buzullar üzerine geliştirdikleri politikaları artırmaya devam ediyor. En son NASA, Arktik Okyanusu’ndaki buz örtüsünün 1979 ve 2012 yılları arasında her on yılda yüzde 11,5 oranında düştüğünü açıkladı. Balık ticareti, petrol, doğalgaz, nadir bulunan elementler gibi pek çok avantaj; Çin ve Rusya’yı da bölgedeki varlıklarını genişletmeye yönelik teşvik ediyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.