ABD askerlerinin Afganistan’dan sonraki rotası eski Sovyet ülkeleri

Afganistan’dan çekilmeye başlayan ABD askerleri, işgal dümenini eski Sovyet ülkelerine çevirmeye başladı.

The Wall Street Journal’ın haberinde, Afganistan’dan çekilen ABD askerlerinin sınır ülkelerine geçişleriyle birlikte ABD’nin bölgedeki terör faaliyetleri üzerindeki kontrolünü devam ettireceği ancak Beyaz Saray’ın ismi geçen ülkelere bu hususta resmî talebi bulunmadığı da belirtildi.

Gazeta.ru’nun Angelina Milchenko imzalı haberinde ise, bu adımın hem Afganistan’daki hem de diğer ülkelerdeki radikal örgütlerin faaliyetlerinin kontrol edilebilmesi için yerinde olduğuna yönelik ifadeler yer alırken, ABD’nin yeni üslere askerî personel, drone, bombardıman uçağı ve topçular konuşlandıracağı belirtildi. Ancak gerek Rusya’nın bölgedeki güçlü ve kökleşmiş askerî varlığının gerek Çin’in bölgede her alanda artan etkisinin, ABD’nin bu planlarıyla birlikte düşünüldüğünde ortaya karmaşık bir senaryo çıkardığı vurgulandı. ABD’nin 2001’deki Afganistan işgaline paralel olarak Özbekistan ve Kırgızistan’da açtığı üsler zaten vardı ancak Özbekistan’daki üssü 2005 yılında ve Kırgızistan üssü ise 2014 yılında kapatılmıştı. Ayrıca haberde, ABD’nin planladığı ülkelerle anlaşma sağlayamaması halinde askerlerini Körfez ülkelerine yönlendirmeyi düşündüğü ifade edildi.

Biden Afganistan’dan çekilmenin 11 Eylül’e kadar tamamlanacağına ilişkin söz verirken, ABD’nin bölgede ülkeyi birleştirmek adına değil terörizmle savaşmak adına bulunduğunu ve amacında başarılı olduğunu vurgulamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.