ABD Hava Kuvvetleri'nin kullanımında olan Northrop Grumman yapımı B-2 hayalet bombardıman uçağının bazı parçaları üzerinde tersine mühendislik uygulamaları için Amerikan savunma şirketlerine çağrıda bulunuldu. ABD hükümeti tarafından yapılan bu çağrı, alışılagelmişin dışında olarak değerlendirildi.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

The Drive tarafından yapılan habere göre, B-2 hayalet bombardıman uçaklarının ısı eşanjörlerine ait önemli parçaları üzerinde tersine mühendislik uygulanacak. Isı eşanjörlerinin tam olarak hangi kısımları üzerinde işlemin uygulanacağı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

B-2 hayalet bombardıman uçaklarında kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulan parçaların, yeniden üretilmesi için neden tersine mühendislik yönteminin uygulandığı konusunda da bir bilgi bulunmuyor. Bu yöntemin seçilmiş olmasından da yeni parçaların üretimi için gerekli planlara erişilemediği anlamı çıkartılıyor.

Parçalara ait planlara erişilememesinin sebebi olarak da planların gizliliği nedeniyle yok edilmiş ya da kaybolmuş olabileceği düşünülüyor. Diğer bir ihtimalin ise parçaların, şu anda faal olmayan bir küçük üretici tarafından yapılmış olması olduğu belirtildi.