Pentagon, B61-13 nükleer bombasını geliştirmeyi hedefliyor

ABD nükleer silah envanterine yeni nesil bombaları eklemeyi hedefliyor!

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, B61 nükleer bombasının B61-13 olarak adlandırılan modern bir versiyonunu geliştirmek için çalışmalarda bulunulacağı ifade edildi. Bakanlık, ABD Kongresi’nden izin ve ödenek çıkmasıyla birlikte çalışmalara bir an önce başlamayı amaçlıyor.

B61-13 nükleer bombası ABD Enerji Bakanlığı’nın Milli Nükleer Güvenlik İdaresi (National Nuclear Security Administration, NNSA) tarafından üretilecek. Bakanlık, nükleer kabiliyeti sürdürme kararının NNSA ile yakın işbirliği içerisinde alındığını ve ABD 2022 Nükleer Duruş Değerlendirmesi (Nuclear Posture Review) içerisinde tanımlanan “hızla gelişen güvenlik ortamının taleplerine” yanıt verdiğini belirtiyor. 

ABD Nükleer Bomba

ABD Uzay Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı John Plumb, “ABD’nin, inandırıcı bir şekilde caydırmak, gerekirse stratejik saldırılara yanıt vermek ve müttefiklerimize güvence vermek için ihtiyaç duyduğumuz yetenekleri değerlendirmeye ve de sahaya sürmeye devam etme sorumluluğu vardır.” ifadelerini kullandı. Plumb ayrıca, “Bize ek esneklik sağlasa da, B61-13’ün üretimi nükleer stoğumuzdaki toplam silah sayısını çoğaltmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Modern uçaklar ile hedefine bırakılabileceği belirtilen yeni B61-13’ün, mevcut nükleer stoktaki bazı B61-7’lerin yerini alacağı ve B61-7’ye benzer, B61-12’den daha yüksek bir verime sahip olacağı kaydedildi.

Bakanlık, bu girişimin birkaç ay süren inceleme ve değerlendirmenin ardından geldiğini, B61-13’ün sahaya çıkışının herhangi bir güncel olaya yanıt olarak gelmediğini ve değişen güvenlik ortamının devam eden değerlendirmesini yansıttığını ifade etti. 

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.