ABD casus uçağı Çin sınırına yaklaştı

Uçuş takip verilerine göre Perşembe günü ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir casus uçak, Çin’in Hava Savunma Teşhis Bölgesi (ADIZ) sınırından geçti. ABD casus uçağı, Çin’in doğu kıyı sınırına 51 deniz mili mesafe kalacak kadar yaklaştı. Çin merkezli bir beyin takımı olan Güney Çin Denizi Araştırmaları Girişimi (SCSPI) tarafından öne sürülen iddialara göre, Çin’in ADIZ sınırını geçen U-2A keşif uçağı Güney Kore’nin Seoul şehrinden kalktı.

Newsweek tarafından yapılan habere göre Lockheed Martin’in üretimi olan casus uçağı, Doğu Çin Denizi Hava Savunma Teşhis Bölgesi boyunca uçuş gerçekleştirirken Çin’in kıyı sınırı ile arasında 51 deniz mili mesafe bıraktı.

ABD’nin Çin sınırını tehdit etme faaliyetleri 2 katına çıktı

ABD’nin casus uçaklarının Çin’e yakın bölgelerde gerçekleştirdiği uçuşların sayısı 2009 yılından itibaren iki katına çıktığı SCSPI tarafından belirtildi. ABD’nin gerçekleştirdiği casus uçuş aktivitelerinin arttığı son yıllarda, Çin ve Tayvan arasındaki gerilim de artış göstermeye devam ediyor.

Aralık ayının ilk haftasında açıklanan bir yıllık rapora göre, 2020 mali yılında ABD’nin askeri satışlarının arasında 11,8 milyar dolarlık satış ile Tayvan birinci sırada yer alıyor. Tayvan’ın Başkanı Tsai ve Tayvan Dış İşleri Bakanlığı, ABD desteğinin Biden’ın başkanlık döneminde de devam edeceğini düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.