ABD Donanması 34’üncü Arleigh Burke destroyerini teslim aldı

Huntington Ingalls Industries (HII), ABD Donanması’nın en yeni Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri olan Lenah Sutcliffe Higbee’yi (DDG 123) teslim etti.

Lenah Sutcliffe Higbee Ddg 123 Teslimat

ABD Donanması’na yapılan Lenah Sutcliffe Higbee teslimatı, Ekim ayında tamamlanan kabul testlerinin ardından çok geçmeden yapıldı.

ABD Donanması DDG 51 Sınıfı Program Müdürü Yüzbaşı Seth Miller yaptığı açıklamada; ABD Donanması’na güç kazandıracak olan Lenah Sutcliffe Higbee isimli destroyerin yapımına ve teslimatına liderlik etmekten gurur duyduklarını kaydetti.

Güdümlü füze avcısı Lenah Sutcliffe Higbee (DDG 123), 6 Ekim'de Meksika Körfezi'nde kabul denemelerini tamamlıyor

ABD Donanması’na kazandırılacak diğer destroyerlar arasında Jack H. Lucas (DDG 125), Ted Stevens (DDG 128), Jeremiah Denton (DDG 129) ve George M. Neal (DDG 131) bulunuyor ve bu destroyerlerin inşasına Huntington Ingalls Industries (HII) tersanelerinde aktif olarak devam ediliyor.

İsmini “I. Dünya Savaşı sırasındaki kahramanca eylemlerinden dolayı Navy Cross’u alan ilk kadın” unvanına sahip Lenah Sutcliffe Higbee’ten alan DDG-123 destroyeri; 155 m uzunluğa ve 9.500 ton deplasmana sahip. Maksimum 30 knot hıza ulaşabilen DDG-123; General Electric tarafından geliştirilen 4 adet LM2500 gaz türbinine sahip. 323 kişilik mürettebat kapasitesine sahip olan Arleigh Burke sınıfı muhripler 2 adet MH-60R taşıyabilecek şekilde tasarlandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.