ABD Donanması 5G ağlarını deniyor

Kaliforniya Miramar’daki ABD Deniz Piyadeleri, 4G ağını bırakıp 5G ağlarına sistemlerini entegre etmek istiyor. Ancak mevcut tedarik sistemi buna ayak uyduramıyor. Bu sebepten dolayı ABD donanması, 5G ağı entegre çalışmalarını gelecekteki operasyonlar için tüm hızıyla sürdürüyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bunulunan Yarbay Brandon Newell, ‘‘Şu anki yapımızla esasen desteklenemeyen görevler var. Bir savaş bölgesinde, tek bir sürücüyü tek başına göndermek çok tehlikelidir. Bu nedenle Afganistan’daki rutin ikmallerde ya helikopterler ya da ağır silahlı kara konvoyları kullanılıyor. Bir birim mühimmat, su, hayati elektronikleri için batarya gibi kritik bir şeye ihtiyaç duyduğunda, tedarik sistemi genellikle yavaş yanıt veriyor. Her şeyi bir araya toplayıp bir araya getirmek yerine artık işaret etmeye gidebilir ve ihtiyacı karşılamada daha dinamik olabilirsiniz.’’ dedi.

Bugünün teknolojisi ile, birden fazla hazır sistemi (yer robotları, mini insansız hava araçları, statik sensörler) bir araya getirilebileceği ve cep telefonu tarzı ağları üzerinden bilgi paylaşımları sağlanabileceği iddia edildi. Verizon’un Miramar’da kurmak üzere olduğu çok daha yüksek bant genişliğine sahip 5G ağı olabilir.

Örneğin, Robotic Research’ün Maryland test sahasında Temmuz ayında yapılan bir deneyde, MUTT (çok amaçlı taktik nakliye) adlı bir 8×8 yer robotu, sırtında bir çift Pegasus mini insansız hava aracı ile yola çıktı. Birinci Pegasus sensör paketi taşıdı, gerektiğinde MUTT’tan kalktı ve rotanın görünmeyen kısmını rapor ederek ileriye gitti. İkinci Pegasus ise MUTT’un ana yükünden farklı bir yere teslim ettiği küçük ama çok önemli bir ikmal malzemesi olan bir bataryayı taşıdı. Kara aracını yan seferden kurtararak teslimat süresini kısalttı. Rotanın diğer kısmı, SUAVI adı verilen önceden konumlandırılmış bir radar sensörü tarafından izlenmesi dikkat çekti.

Dört insansız sisteminin tümü bir 4G LTE ağı üzerinden veri paylaştı. Genel Müdür Yardımcısı Eddie Motern, Robotic Research’ün normalde kullandığı türden bir kablosuz ağ olmadığını ifade etti. Ancak ABD donanması yaygın olarak bulunan sivil teknolojiyi kontrol etmek ve ordu için ne kadar işe yarayacağını görmek istedi.

Yarbay Newell “Önümüzdeki Mayıs ayında daha entegre, daha yetenekli bir prototipe sahip olacağız.” dedi. Böylece 5G ağlarının entegre edileceğinin sinyallerini verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.