ABD Donanması, Temmuz ayında okyanusa düşen F-18 Super Hornet savaş uçağını denizden çıkarmayı başardı. 

ABD Deniz Kuvvetleri, 8 Temmuz'da Akdeniz'deki bir ikmal görevi sırasında USS Harry S. Truman uçak gemisinde taşınan ve ani sert hava koşulları nedeniyle denize düşen F-18 Super Hornet'in Donanma kurtarma dalış ekibi tarafından Pazartesi günü yaklaşık 9,500 fit (2,900) metre derinlikten kurtarıldığını ve yüzeye çıkarıldığını açıkladı.

Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Resim

Kurtarma operasyonunda uçağın özel donanım ve kaldırma hatlarına bağlanması için CURV-21 uzaktan kumandalı bir araç kullanıldı.

Yapılan açıklamada bir denizcinin hafif şekilde yaralandığı ve F-18 Super Hornet'in yeniden görevlerde kullanılmasına engel olacak herhangi bir zarar görmediği belirtildi.

Kurtarma operasyonuna katılanlardan Teğmen Miguel Lewis yaptığı açıklamada, "Arama ve kurtarma çalışmaları 24 saatten az sürdü. Bu ekibin bağlılığının ve kabiliyetinin gerçek bir kanıtı. Kurtarma operasyonu güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.

Denizden çıkarılan uçak ABD'ye nakledilmek üzere yakındaki bir askeri tesise teslim edildi.