ABD donanması yeni siber güvenlik stratejisini yayınladı

ABD donanması siber birimi, gelecek 5 yılın stratejik planı için servis ağlarını savaş platformu olarak kullanma çağrısı yapan bir belge sundu.

Defense News’in haberine göre belgede, “Bugün yüzleştiğimiz uzun vadeli rekabet; otoriter rejimler ve demokrasiler, denizciliğin özgürlüğü ve ortak dünya pazarlarına erişim arasındadır. Bizim uzun vadeli stratejik rakiplerimiz uluslararası düzeni değiştirmek için siber faaliyetler yürütüyor. Bu durmayacak.” ifadeleri yer alıyor.

Raporda, ABD düşmanlarının ordunun oyununu öğrendiklerinden ancak şimdi ordunun düşmanların oyununu öğrenmesi ve onların terimleriyle oynamaları gerektiğinden bahsedildi.

Teknoloji, geleneksel savaş tarzını yalnızca bir “olasılık” haline getirdi

Aynı zamanda belgede, “Tarihsel olarak bakıldığında önceden bir devletin gücünü zayıflatmak için bölgesel odaklı, aleni silahlı saldırılar veya fiziksel istila gerekiyordu. Bu her zaman bir olasılık olarak kalacak olsa da teknoloji, düşmanlarımıza geleneksel askeri güç olmaksızın hedeflerini başarabilirlik sağladı.” ifadelerine yer verildi. “Şu anda düşmanlarımız, sanal gerçeklikte bizi meşgul ediyor ve maliyetler artıyor – her saldırı, “hack” veya sızıntı kendi başına stratejik olarak önemli olmayabilir ama birleşik etkiler savaş sebebi sayılacak eyleme denktir.” şeklinde söylemler kullanıldı. 

Yeni hedefler belirlendi

Donanma ve ordunun bu eyleme karşı çıkmak için hazırlanması için çağrı yapıldı ve 2015-2020 planında belirlenen 5 hedefte değişiklik yapıldı. Filo Siber Komutanlığı’nın ağı bir savaş platformu gibi yönetmek, filo kriptolojik savaşını yürütmek, savaş yetenekleri ve hedefleri sağlamak, donanmanın siber güçlerini hızlandırmak, Donanma Uzay Komutanlığı kurmak ve geliştirmek hedefleri için gerekliliklerin yerine getirilmesine karar verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.