ABD donanması yetersiz bütçeyle anlaşma imzaladı

ABD donanması yeni botlar için bir anlaşma imzaladı ancak donanmanın elinde yeterli yetki ve bütçe olmayabilir.

Haziran ayında ABD donanması General Dynamics Electric Boat ile 10.4 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ancak Defense News tarafından yapılan habere göre, anlaşmaya dahil olan botların tasarımına ve yapımına başlayabilmek için donanmanın elinde yeterli yetki ve para olmayabilir.

Eğer ABD Meclisi tarafından bütçe onaylanmazsa, botlar için ABD donanmasının yeterli yetkisi ve parası olmayacak.  “Yeni bir başlangıç” olmasından dolayı geçici bütçe şartları (stop-gap) içerisinde donanmanın yeni botların projesine başlamak için meclisten onay alamaması durumunda yeterli yetkisi  bulunmayacak.

Beyaz Saray, savunma gelişimi için esneklik istiyor

Beyaz Saray, düzinelerce başka ürün için geçici bütçenin normal şartlarından muaf olması adına meclisten bir ayrıcalık istedi.

Beyaz Saray aynı zamanda nükleer silahlar ve yeni Uzay Kuvvetleri hesapları ve W93 olarak bilinen yeni denizaltından ateşlenen nükleer savaş başlıkları için de esneklik istiyor.

Eğer meclis bütçe konusunda tepkisiz kalırsa programda ertelenmeler olabilir. Bunun sonucunda ABD devam eden caydırıcılık misyonu için yeterli miktarda bota sahip olamayabilir. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.