ABD donanmasının 146 milyon dolarlık davası

Vertex Aerospace, ABD donanmasını mahkemeye şikayet etti. Dokümanlar gizli olmasına rağmen kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Vertex Aerospace’in şikayetinin nedeni, 146 milyon dolarlık bir kontrat. İddialara göre bu kontrat, HEEWJ’nin (Yüksek Performanslı Elektronik Savaş Jetleri) ABD donanmasına teslimatını kapsıyor. ABD donanması, 146 milyon dolarlık kontrat için Strategic Airborne Operations (SAO) ile anlaştı. Vertex Aerospace ise ABD donanmasının uzun zamandır tedarikçisiydi ve bu yüzden kontrat için anlaşılan şirket olmayı umuyordu.

İddialara göre, Strategic Airborne Operations aslında Aery Aviation adlı küçük bir şirketin alt kuruluşu. Aery Aviation ilk başta VIP uçaklar için parça temin ederken sonrasında askeriye ve küçük uçaklar için ISR (İstihbarat, Gözetim ve Tanıma) ve SIGINT (Elektronik İstihbarat) ekipmanları sağlamaya başladı.

Aery Aviation daha öncesinde ABD’nin birkaç uçağı için SIGINT materyali sağlamıştı, alt kuruluşu olan başka bir şirket ise devletin uçakları için telekomünikasyon ekipmanları sağlıyordu.

Genel olarak HEEWJ’nin, Amerikan denizcilerini elektronik savaş kabiliyetlerinin kullanıldığı zor koşullar için eğitmek üzere görevlendirilmesi bekleniyor.

Rusya’nın Suriye’deki teknolojik ve hibrit savaş operasyonlarından dolayı, ABD ve müttefikleri sürekli olarak elektronik savaş ihtiyaçlarını gözden geçiriyor. Pentagon düzenli olarak Rusya’ya karşı elektronik savaş yöntemlerini güçlendiriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.