ABD Donanması’nın füze destroyeri Gürcistan’a demirledi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7eqSMOja6naF98yQ2IArre” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD Donanması envanterinde bulunan füze destroyeri USS Donald Cook, Karadeniz’deki faaliyetleri kapsamında Batum Limanı’na yanaştı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz kasım ayından beri Karadeniz’de seyir halinde olan füze destroyeri USS Donald Cook, Gürcistan’ın liman şehri Batum’a demirledi.

(function(d,e,f){var g=e.createElement(“script”);g.type=”text/javascript”,g.src=”https://savunmatr-com.cdn.vidyome.com/vme/builds/get.js”,g.asyc=!0,g.setAttribute(“id”,`vme-data-${f}`),g.setAttribute(“video-id”,`${f}`),g.onload=function(){d.VME.create(f)},e.getElementById(`vme-sc-${f}`).parentNode.insertBefore(g,e.getElementById(`vme-sc-${f}`).nextSibling)})(this,document,”eYAlyPkjW2K”);

ABD’nin Karadeniz’deki hareketliliği

Son dönemde ABD, Karadeniz’deki faaliyetlerine ağırlık verdi. ABD, NATO görevleri kapsamında Karadeniz’de 3 adet savaş gemisi bulunduruyor. USS Donald Cook dışında USS Porter ve USNS Laramie savaş gemilerini Karadeniz’e gönderen ABD, bu sayı ile son 3 yılda Karadeniz’de en büyük varlığına sahip oldu.

Son yıllarda Avrupa’da bulunan birliklerini Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere kaydıran ABD, özellikle 2020 yılında Karadeniz’de birkaç ortak tatbikat gerçekleştirdi.

USS Donald Cook 

ABD Donanması’nın envanterinde bulunan Arleigh Burke sınıfı USS Donald Cook; ABD’nin destroyer filosunun en önemli gemilerinden biri olarak gösteriliyor.

Gemiyi diğer savaş gemilerinden ayıran en önemli özelliğini balistik füze kalkanı “Aegis” sistemi oluşturuyor. Destroyer, köprü üzeri bölgesine monteli çok gelişmiş radarı da kapsayan sistem sayesinde füze saldırıları da dahil olmak üzere birçok saldırıya karşı “kalkan” özelliği taşıyor. 

154 metre uzunluğundaki füze destroyeri, 56 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.