ABD Gizli Servisi, Siber Dolandırıcılık Görev Gücü’nü oluşturdu

ABD Gizli Servisi, Mali Suçlarla Mücadele Görev Kuvvetleri (FCTF) ve Elektronik Suçlarla Mücadele Görev Kuvvetleri’nin (ECTF) tek bir çatı altında birleştirilmesiyle Siber Dolandırıcılık Görev Gücü’nün (CFTF) oluşturulduğunu duyurdu.

BleepingComputer’in haberine göre, CFTF’nin temel görevi ticari e-posta güvenliği/dolandırıcılığı ve fidye yazılımı saldırılarından, veri ihlallerine, çalınan kişisel bilgilerden, kredi kartlarının yasadışı satışına kadar geniş bir yelpazede internet ve DarkWeb’de boy gösteren siber altyapılı mali suçlardan Amerikalı birey ve işletmeleri korumak, savunmak ve bunları araştırmak olarak açıklandı.

Gizli Servis “Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi (CEA), kötü niyetli siber aktivitelerin ABD ekonomisine yalnızca 2016 yılında 57 milyar ila 109 milyar dolar arasında bir zarara mal olduğunu tahmin ediyor.” açıklamasında bulundu.

İki görev gücünün CFTF çatısı altında birleştirilmesinin Gizli Servis’in koordinasyonunu, kaynakların ve uzmanlığın paylaşılmasını ve en iyi şekilde kullanılmasını kolaylaştırarak kurum çalışanlarının finansal kazanç amaçlı siber suçları önleme, tespit etme ve azaltma yeteneklerini artırmalarına yardımcı olacağı düşünülüyor.

FCTF ve ECFT’yi birleştirilme süreci iki yıllık ortak çalışma grupları şeklinde oluşturulan pilot uygulamalardan, bir dizi paydaş ve kilit ortaktan planlama ve geri bildirim toplanmasından sonra CFTF’nin kurulmasıyla gerçekleşti ve bu girişimin itici gücü de giderek fazlalaşan siber ve geleneksel mali suçlardaki artıştı.

İki kurumun artık dirsek teması yakınlığında olmaları finansal suç müfettişlerinin artık “hem finansal sektörleri, hem de internet sektörleri ve her bir endüstriye güç veren teknolojileri ve kurumları anlamadan etkili bir şekilde finansal veya siber suç soruşturması yapamayacağı” anlamına geliyor.

Gizli Servis’ten yapılan açıklamada “Mart ayından bu yana, CFTF modeli daha iyi veri paylaşımı, kurumsal ittifak ve müfettişlerin becerilerinin geliştirilmesine yardımcı oldu” denildi.

“Bu çabalar sayesinde Gizli Servis yüzlerce çevrimiçi COVID-19 ile ilgili dolandırıcılık girişimini başarıyla engelledi, birkaç siber dolandırıcılık vakasını soruşturdu, internet üzerinden çalınan COVID-19 test kitlerinin yasadışı satışlarını durdurdu, on milyonlarca dolarlık dolandırıcılığı önledi ve halen ABD işsizlik programlarını hedef alan büyük bir uluslararası işsizlik dolandırıcılık planını soruşturmak ve bunlara karşı koymak için ülke genelinde bir çalışmaya öncülük etmektedir.”

Görev güçleri halihazırda 42 CFTF ofisinde faaliyet gösteriyor

ABD Gizli Servisi Başkan Yardımcısı Michael D’Ambrosio “Yeni Siber Dolandırıcılıkla Mücadele Görev Gücü’nün (CFTF) oluşturulması bizlere en son analitik teknikler konusunda eğitimli ve en ileri teknolojilerle donatılmış özel bir ajan ve analist kadrosu sunacak” dedi.

Şu anda, Gizli Servis CFTF’leri 42 yerel ofis ve 2 uluslararası lokasyonda (Londra ve Roma) faaliyete geçirildi.

Bunun yanı sıra İç Güvenlik Departmanı’na bağlı federal kolluk kuvvetleri ABD ve dünya genelinde 160’tan fazla ofis ağı aracılığıyla da CFTF lokasyonlarının sayısını artırmayı planlamakta.

Sadece 2019’da FCTF ve ECFT ağları belirlenen performans hedeflerinin üstüne çıktı ve 7.1 milyar doları aşan potansiyel sahteciliğin önüne geçerek 1000’den fazla yatırımcının kaybını önleyebildi.

Gizli Servis bu iki kurumu birleştirerek kurumların müfettişlerinin ABD finansal sistemini artan uluslararası finansal siber suç tehdidine karşı başarılı bir şekilde savunmasını sağlamak istiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.