ABD, Ukrayna'nın hava savunmasının güçlenmesi için Sovyet yapımı hava savunma sistemleri yolluyor.

SSB'den Malezya'da "devletten devlete satış" adımı SSB'den Malezya'da "devletten devlete satış" adımı

Wall Street Journal'da yer alan habere göre, ABD, geçmişte gizlice ele geçirdiği 9K33 Osa (SA-8 Gecko) gibi Sovyet yapımı hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya sevk ediyor.

ABD, geçmişte bu sistemleri ele geçirdikten sonra üzerlerindeki teknolojiyi incelemişti. Açık kaynak verilerine göre, ABD'nin Sovyet üretimi silahları incelemek üzere bir program yürüttüğü biliniyor. Bu sistemlerin bazılarının Alabama’da bulunan Redstone Cephaneliği’nde tutulduğu da yetkililer tarafından aktarılıyor.

Ukrayna ordusu ağırlıklı olarak hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere Rusya'dan alınan askeri teçhizatla donatıldı. Bu tür Sovyet yapımı askeri teçhizatın gönderilmesi, Ukrayna topraklarının hava savunmasının güçlendirilmesi ve bu tür teçhizatı bilen ve kullanan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine büyük avantaj sağlaması planlanıyor.

Bunun yanı sıra, ABD'nin Slovakya ve Bulgaristan ile Rus ordusuna karşı mücadelede Ukrayna'ya yardım etmek için bu iki ülkede hizmette olan Rus yapımı S-300 hava savunma füze sistemleri sağlamak için görüşmelerde bulunduğu biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD ve NATO ülkelerinden Rusya'nın hava üstünlüğüne karşı koymak için Ukrayna ordusuna daha fazla hava savunma sistemi sağlamalarını istemişti.