ABD, Hariri suikastının faili Selim Cemil Ayyaş'ın bulunması için 10 milyon dolar ödül koyduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yapılan açıklamada “ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Adalet Ödülleri Programı, Lübnanlı Hizbullah terör örgütünün suikast biriminde üst düzey bir ajan olan Selim Cemil Ayyaş'ın yerinin veya kimliğinin belirlenmesine yol açan ya da bir ABD vatandaşına veya ABD malına karşı uluslararası terör eylemine girişimini engelleyecek bilgiler için 10 milyon dolara varan bir para ödülü teklif ediyor.” ifadelerini kullandı.

Ayyaş’ın Hizbullah’ın suikast ekibinden ve örgüt lideri Hasan Nasrallah’tan emir alan Birim 121’de üst düzey bir ajan olduğu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirtildi.

Bakanlık açıklamanın devamında, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesi’nin Lübnan'ın Eski Başbakanı Refik Hariri'nin hayatını kaybettiği saldırının faili olan Ayyaş’a 5 eş zamanlı müebbet hapis cezası verdiğinden söz etti.

Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor

Dışişleri Bakanlığı ayrıca Lübnan Özel Mahkemesi’nin 21 kişinin öldüğü ve 226 kişinin yaralandığı bombalı saldırının faili Ayyaş’ın suikast ekibine liderlik ettiğini ve saldırıda aktif rol üstlendiğini tespit ettiğini de ekledi.