ABD, İran’ın füze saldırısını doğruladı

ABD uzayda yer alan kızılötesi uydu sistemlerinin ateşlenmiş füzeleri tespit etmek için kullanıldığını doğruladı. ABD’nin Irak’taki savaş jetlerini hedef alan füzeler, İran tarafından 2020’nin Ocak ayında ateşlendi.

SBIRS, ABD’nin öncelikli füze uyarı uydu takımı olma görevi görüyor. Lockheed Martin tarafından yapılan uydular dünyanın her yerinden ateşlenen balistik füzeleri tespit etmek için seçkin kızılötesi sensörler kullanıyor. Uydunun kızılötesi sensörleri Northrop Grumman tarafından sağlanıyor.

Dünya’nın tamamını tarayabilecek bir uydu takımı

Uydu takımının içerisinde dört adet sabit konumlu uydu (GEO) ve yüksek oranda eliptik bir yörüngede çalışan iki adet ana uydudan oluşuyor. Bu uydu takımı böylece dünyanın tamamını tarayabilecek yeteneğe sahip olmuş oluyor. Sabit konumlu uyduların tarayıcı özellikle sahip iki sensörü var, bir tanesi düzenli olarak dünyayı tararken diğeri daha kesin sonuçlar veriyor.

SBIRS sisteminin yakın zamanda kullanıldığı tahmin ediliyordu. Sistemin kullanıldığına dair resmiyetten gelen ilk açıklama Trump’ın bir erken uyarı sisteminin ABD’nin can kaybı vermemesi için kilit rol oynadığını söylemesiydi. Pentagon, İran’ın bir düzineden fazla sayıda balistik füze ile ABD’yi hedef aldığını iddia ettikten 9 ay sonra ise bilgi tam olarak doğrulanmış oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.