ABD istihbarat servislerinin SolarWinds araştırmaları sürüyor

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre ABD istihbarat ajansları, SolarWinds ve diğer satıcılar tarafından oluşturulan yazılımları geniş kapsamlı hackleme kampanyası ışığında; Rusya’dan kaynaklanan uzun süreli saldırı risklerini incelemeye başladı.

Cyber Scoop tarafından yapılan habere göre incelemede, Rus şirketlerinden veya Rusya’da iş yapan ABD şirketlerinden kaynaklanan güvenlik açıklarına odaklanılacak.

Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başsavcı Yardımcısı John Demers konuya ilişkin yaptığı açıklama, “Eğer ‘arka uç’ (back-end) yazılımın tasarım ve kodlaması, ABD için tehdit oluşturduğunu bildiğimiz bir ülkede yapılıyorsa o zaman belki de ABD şirketleri, Rusya ve onun dışında güvenilmeyen başka şirketlerle çalışmamalıdır.” dedi.

Demers, FBI ve diğer istihbarat kurumlarının inceleme sonucunda elde ettikleri sonuçları, satıcıları ABD’nin tedarik zincirlerinden çıkarmak için daha fazla uygulamanın gerekip gerekmediğine dair karar verilmesi için ABD Ticaret Bakanlığı’na teslim edeceğini de aktardı.

Habere göre tedarik zinciri incelemesi, ABD istihbarat yetkililerinin Rusya’ya dair uzun süredir var olan bir endişesinden kaynaklanıyor. Buna göre ABD istihbarat yetkilileri Moskova’nın, Amerikalıları gözetlemek için Rus satıcıların teknolojisinden faydalanabileceğinden tedirgin oluyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.