ABD, kıtalararası balistik füze önleme testi gerçekleştirdi

ABD’de kıtalarası balistik füze savunmasına yönelik önemli bir test gerçekleştirdi.

Boeing ve ABD Füze Savunma Ajansı 11 Aralık günü modernize edilen Yer Tabanlı Önleyici füzesinin canlı atış testini gerçekleştirdi.

Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılan füzenin Pasifik Okyanusu üzerinde uzayda bulunan orta menzilli bir balistik füzeyi temsil eden hedefin başarıyla önlediği belirtildi.

GBI 2

Boeing tarafından yapılan duyuruda, Yer Tabanlı Orta Yol Savunması (GMD) sistemi için geliştirilen Kara Tabanlı Önleyici füzesinin en son sürümünün ilk testinin gerçekleştirildiği ve önleyicinin orta menzilli bir balistik füzeyi temsil eden hedefi başarıyla önlediği açıklandı.

ABD Füze Savunma Ajansı sözcüsü Heather Cavaliere’nin yaptığı açıklamaya göre, Yer Tabanlı Önleyici füzesi Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldı ve Pasifik Okyanusu üzerinde C-17 nakliye uçağından bırakılan orta menzilli balistik füzeyi temsil eden hedefi başarıyla önledi.

GBI 4

Test sırasında Yer tabanlı Önleyicinin en son sürüm olan Yetenek Artışı 6B konfigürasyonu ilk kez test edildi. Yetenek Artışı 6B konfigürasyonun balistik füze tehditlerini engellemek için daha fazla zaman, alan ve esneklik sağlayarak Yer Tabanlı Orta Yol Savunması sisteminin etkinliğinin artmasını sağladığı belirtiliyor.

Yetenek Artışı 6B sürümü ile üç aşamalı Kara Tabanlı Önleyici füzesi, Raytheon tarafından geliştirilen Atmosfer Dışı Öldürme Aracını (EKV) üçüncü aşama roket motoru ateşlenmeden önce henüz ikinci aşama roket motoru çalışırken serbest bırakabiliyor ve böylece çok daha yakın hedeflere önleme gerçekleştirilebiliyor.

GBI 3

Boeing Stratejik Füze ve Savunma Sistemleri Başkan Yardımcısı Debbie Barnett testle ilgili olarak yaptığı açıklamada:

“Bu başarılı test önemlidir çünkü ABD anakarasına yönelik tehditleri önlemek için yeni fırsat pencereleri açıyor. Yer Tabanlı Orta Yol Savunması sisteminin, ABD’nin hızla artan füze savunma ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini sürekli olarak geliştirmeye kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.