Birçok kutup politikası uzmanı, ABD başkanı Biden'ın kutup politikalarının, onun en son bir yürütme organında bulunduğu zamandan daha farklı olacağını düşünüyor. Joe Biden en son Obama’nın başkan yardımcılığını yaparken ABD’nin kutup politikaları oldukça dağınık bir haldeydi.

The National Interest tarafından yapılan habere göre Obama döneminden önce Washington, kutup için yatırım yapmayı oldukça ihmal etmişti. Örneğin ABD en kuzeyde yer alan sınırındaki kutup sularını yönlendirmek için gerekli olan buz kırıcılarından sadece 4 taneye sahipti ve bu 4’ünün sadece 2’si işlevsel durumdaydı.

Obama yönetiminde kutuptaki durumu düzeltmek için bir politika uygulanmadığı gibi uygulanan politikaların durumu daha kötü hale getirdiği düşünülüyor.

Biden'dan önceki dönemde, 2017'de ABD’nin kutup bölgesindeki pozisyonu zayıflamış bir konumdaydı. ABD sadece 2 adet işlevsel durumdaki buz kırıcıya sahipti ve Çin, ABD’nin çok sayıdaki önemli müttefiki için yatırım yapmıştı ve kiralanmış Rus buz kırıcıları Alaska’daki Amerikan şehirlerinde kullanılmaktaydı.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Biden’ın yönetime geçmesi ile demokratların “normale dönüş” yapacağı ve ABD'nin tekrar zayıflamış, konudan uzak kalmış bir konuma geri döneceğine dair düşünceler mevcut.

Biden'dan  önceki dönemde ABD’nin kutuptaki pozisyonunu düzeltmek için çalışıldı. 2029 yılına kadar 6 adet yeni buz kırıcının inşa edilmesi hedeflenmişti ve Grönland’daki 1953 yılında kapatılmış olan konsolosluk yeniden açılmış, Grönland endüstri için 12.1 milyon dolar sermaye sağlamıştı.

Aynı zamanda seçim önceki dönemde kutup müttefikleri Norveç, Danimarka, Kanada ve İsveç ile olan bağlar güçlendirilmişti.