ABD, Kuzey Koreli ‘AppleJeus’ malware için çalışma içinde

Raporda, sıradan bir yazılım gibi görünen kripto para kötü amaçlı yazılım geliştirildiği belirtildi. ‘AppleJeus’ olarak isimlendirilen yazılımın, kripto para ile işlem yapmak isteyen kişileri hedef aldığı aktarıldı. 2018’den bu yana kullanılan yazılımla yüklü miktarda kripto para hırsızlığı yapıldığı kaydedildi.

Rapor, 3 Kuzey Koreli hacker için iddianame hazırlanmasından sonra geldi. Hackerlar yüklü miktarda kripto para çalmak dahil birçok işlemden dolayı sanık olarak görüldü. Hackerların çalınan kripto paraları akladığı ve Lazarus Grubu bünyesinde çalıştığı belirtildi.

Kuzey Kore’nin yaptırımlara maruz kalmasıyla kurtuluşu kripto paralarda gören hackerların kişileri, kuruluşları ve ağlarını hedef aldığı belirtildi.

Kötü amaçlı yazılımın kullanıcılara ulaşması için sıradan kripto para ticareti sitesi hazırlandığı ve aşağıdaki ülkelerde etkili olduğu aktarıldı;

Türkiye, Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Estonya, Almanya, Hong Kong, Macaristan, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri…

Zarar gören sektörler arasında da finans, enerji, teknoloji, endüstri, telekomünikasyon ve kamu kurumları yer aldığı belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.