ABD, LUSV projesinde önemli bir aşamayı geride bıraktı

Büyük İnsansız Yüzey Gemisi projesinde önemli bir motor testi geride kaldı!

ABD Deniz Kuvvetleri Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA) tarafından Büyük İnsansız Yüzey Gemisi (LUSV) projesine yönelik bir motor testi gerçekleştirildiği açıklandı. 

Açıklamada, ABD Deniz Kuvvetleri’nin Büyük İnsansız Yüzey Gemisi projesinde kullanılacak bir dizel jeneratörün herhangi bir müdahalede bulunulmadan 720 saat boyunca kesintisiz güç üretmesine yönelik test gerçekleştirildiği aktarıldı.

LUSV 2

Motor testinin denizde insan müdahalesi olmaksızın uzun süre çalışabilme yeteneğinin ve dayanıklılığının gösterilmesi, insansız operasyonların sürekli olarak genişletilmesi ve geleceğin insanlı-insansız Hibrit Filo konseptinin geliştirilmesi açısından kritik bir aşama olduğu ifade edildi.

Chesapeake, Virginia’da gerçekleştirilen test, 1550 kW güç üreten Caterpillar 3512C dizel motorun, insansız bir geminin 30 gün boyunca çalışma gereksinimlerini desteklemek için yeterli mekanik güvenilirlik gösterdiğini doğruladı.

Test, 2021 Ulusal Savunma Yetki Yasası’na eklenen ve ABD Deniz Kuvvetlerini, Büyük İnsansız Yüzey Gemisi projesinde geliştirme ve üretim aşamasına geçmeden önce 720 saatlik motor çalışma testini zorunlu kılınan bir madde nedeniyle gerçekleştirildi.

LUSV 1

Kongre tarafından zorunlu kılınan test, 720 saatlik test aşaması başlamadan önce 100 saatlik ön testi içeriyordu. Testler sırasında hiçbir insan müdahalesine ve ekipman üzerinde hiçbir önleyici veya düzeltici bakım yapılmasına izin verilmedi.

ABD Deniz Kuvvetleri Küçük ve İnsansız Yüzey Muharipleri Program İcra Sorumlusu Yüzbaşı Kevin Smith gerçekleştirilen testle ilgili olarak yaptığı açıklamada:

“Bu testin başarısı, Donanmanın insansız yüzey gemisi programları için önemli bir kilometre taşıdır ve Donanmanın, özellikle Büyük İnsansız Yüzey Gemisini geliştirme ve satın alma konusunda ilerlemesine olanak tanıyacak.” ifadelerini kullandı.

LUSV 4

Büyük İnsansız Yüzey Gemisi projesi kapsamında üretilecek gemilerin, ABD Deniz Kuvvetleri’nin “Dağıtılmış Deniz Operasyonları” konseptinin bir parçası olarak sahip olması, Mk-41 dikey atış sistemi ile mevcut insanlı filoya ilave füze taşıma kapasitesi sunması ve çeşitli yükleri kullanabilen düşük maliyetli, yüksek dayanıklılığa sahip modüler insansız deniz araçları olması amaçlanıyor. Büyük İnsansız Yüzey Gemilerinin uzunluğunun 60 metreden fazla olması ve yaklaşık 1.500 tonluk tam yük deplasmanına sahip olması öngörülüyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.