ABD medyası, Rus TOS-1 sisteminden endişe ile bahsediyor

Rusya’nın TOS-1 Çok Namlulu Roketatar Sistemi, ABD medyasının tarafından endişeyle karşılanıyor.

ABD’nin önde gelen askeri analiz dergilerinden biri olan The National Interest’te yayınlanan bir yazıda, Rus TOS-1 ÇNRS (Çok Namlulu Roketatar Sistemi) için çarpıcı ifadeler kullanıldı.

Mark Episkopos imzalı yazıda, TOS-1’in piyasaya sürüleli onlarca yıl olmasına rağmen Rusya’nın hızla genişleyen cephaneliğinde en ölümcül konvansiyonel silah sistemlerinden biri olmaya devam ettiği vurgulandı.

Yazıda TOS-1’in mühimmatına dikkat çekilirken merminin iki bileşenden oluştuğu, önce havaya kimyasal maddenin püskürtüldüğü, ardından bu maddenin alevlenerek büyük şok dalgası oluşturduğunun altı çizildi.

Rus TOS-1 sisteminin, piyade birliklerine ve zırhlı araçlara ateş desteği için tasarlandığını kaydedilirken bu tip silahın en çok kapalı alanda etkili olduğunu ve geniş alanda kısa sürede düşman tahkimatlarını yok edebildiği belirtildi.

Ayrıca yazıda Rusya’nın “Kafkas-2020” tatbikatı sırasında, TOS-1’in geliştirilmiş versiyonu olan TOS-2 sisteminin görüldüğü ifade edilirken yeni silahın daha uzun menzile ve otomatik hedefleme protokollerine sahip olduğu aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.