ABD, Polonya’ya Aerostat satışına izin verdi

Polonya, ABD’den yüksek irtifak keşif ve gözetleme sistemi alıyor!

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı (DSCA) tarafından Polonya’ya Aerostat Hava Sahası ve Yüzey Radar Keşif sistemi satışına izin verilmesine yönelik bildiri yayınlandı.

Polonya Aerostat 2

Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı tarafından yayınlanan bildiride, Yabancı Askeri Satış (FMS) programı ile Polonya’ya 1,2 milyar dolar değerinde Aerostat Hava Sahası ve Yüzey Radar Keşif sistemi, yardımcı ekipmanlar, teknik destek ve lojistik destek sağlanmasını içeren silah satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği, satışın onaylanması için Kongre’ye iletildiği bildirildi.

Satış, belirtilmeyen sayıda Aerostat Hava Sahası ve Yüzey Radar Keşif yüksek irtifa keşif ve gözetleme sistemi, dost veya düşman tanıma (IFF) kabiliyetine sahip havadan erken ihbar radarları, elektro-optik görüntüleme sensörleri, yer kontrol sistemleri, bakım ekipmanları, yedek parça, sarf malzemeleri, test ve entegrasyon desteği, personel eğitimi, mühendislik desteği ve teknik doküman desteği ile lojistik desteği içeriyor. Tahmini toplam maliyetin 1,2 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

Polonya Aerostat 1

Bildiride önerilen bu satışın, Polonya’nın düşman hava ve kara silah sistemlerine yönelik keşif kabiliyetini güçlendirerek mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyetini artıracağı ve Polonya’nın bu yeteneği bölgesel tehditlere karşı savunma yapmak için havadan erken uyarı sistemi olarak kullanacağı ile aynı zamanda Polonya’nın gelecekteki NATO operasyonlarına katkısını artırmasına da olanak tanıyacağı belirtildi.

Polonya’nın alınacak Aerostat sistemlerini Rusya ile Belarus sınırına konuşlandırarak sınır boyunca yüksek irtifadan keşif ve gözetleme faaliyetleri yürütmesi ve entegre edilecek erken ihbar radarları sayesinde hava sahasına yaklaşan ve alçak irtifada uçan hedeflerin daha erken tespit edilmesini amaçlayacağı belirtiliyor.

Editör: Oğuzhan Karakuş

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.