ABD seçimlerinde üst düzey önlemler! FBI görevde

ABD’de seçim öncesi güvenlik önlemleri arttırıldı. FBI Direktörü Christopher Wray, 2020 seçimlerini yabancı müdahaleden korumaya yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi. Amerikalı yetkililerin seçim güvenliğini sağlamak için her şeyi yaptıklarını söyleyen Wray, güvenliğin tam anlamıyla sağlanacağının sözünü verdi. Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Müdürü Chris Krebs, ABD istihbaratı, kolluk kuvvetleri ve ulusal güvenlik kurumlarının seçimlerle ilgili her türlü tehdide karşı, eyalet ve yerel yetkililerle işbirliği içerisinde, “gelişmiş operasyonel” bir paylaşım içinde olduklarını belirtti. 3 Kasım’da yapılacak seçimlerden önceki hafta ise, güvenliğin arttırılacağı söylendi. Savunma Bakanlığı, FBI, Seçim Yardım Komisyonu, siyasi kampanyalar ve özel sektörden yetkililer, CISA’nın Washington DC dışındaki operasyon merkezinde toplanacak. ABD posta servisi, bu yılki seçimlerde daha kapsamlı bir rol oynuyor. Posta ile gönderilen oy pusulalarındaki artış için, hali hazırda bir temsilci bulundurulacak.

Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Müdürü Krebs,  “Sorunları en kısa sürede, en küçük fırsatta tespit etmek ve ardından daha büyük bir soruna dönüşmemesini sağlamak en büyük çabamız olacak” şeklinde konuştu. Seçim gününden bir gün önce, federal yetkililer, ülke çapında binlerce seçim görevlisinin gördükleri siber, insan yapımı veya doğal afet tehditleri hakkında federal yetkililerle iletişim kurmasına olanak tanıyan bir “durumsal farkındalık odası” açmayı planlıyor. Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine müdahale etme çabasının ardından yetkililer, siber tehditlere karşı daha fazla tetikte. ABD yetkilileri ve özel sektör analistleri, dijital önlemlerinde üst düzey arttırıldığını söylerken, siber saldırıların dört yıl öncesindeki seviyelerden düşük olduğunu söyledi. 9 Ekim’de CISA ve FBI, hükümete bağlı yabancı bilgisayar korsanlarının federal, eyalet ve yerel ağlara girdiği konusunda uyardı. Siber saldırı faaliyetlerinin, “seçim destek sistemlerine yetkisiz erişimle sonuçlandığını” söyledi. Yetkililer, seçim verilerinin bütünlüğünün tehlikeye atıldığına dair bugüne kadar hiçbir kanıt bulunmadığını belirterek, hackleme kampanyasının “seçim bilgilerine olan yakınlıkları nedeniyle” eyalet ve yerel ağları ayırıyor gibi görünmediğini de sözlerine ekledi. CyberScoop tarafından elde edilen bilgilere göre, şüpheli Rus bilgisayar korsanları bu tarz girişimlerin arkasında yer alıyor. 

Facebook ve Microsof siber saldırılara karşı tetikte!

Dünyanın en güçlü teknoloji şirketlerinden ikisi olan Microsoft ve Facebook yöneticileri, seçimlerde rastlanbilecek her hangi bir yabancı müdahaleye karşı hazır olduklarını belirtti. Facebook, Eylül ayı sonlarında, 2016 seçimlerine müdahale eden, Rusya merkezli bir dizi sahte hesabın kaldırıldığını da söyledi. Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı müdürü Krebs, “Sadece federal hükümet değil; özel sektör, güvenlik araştırmacıları, akademi, uluslararası ortaklar, 2020 seçiminin güvenli bir şekilde ilerlemesi için her zamankinden daha fazla koordineli şekilde çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. Posta yoluyla verilen oylamalardaki artış nedeniyle, bu yıl seçim sonuçlarını değerlendirmek ve onaylamak normalden daha uzun sürecek. Uzmanlar, seçimin ardından dezenformasyon kampanyaları konusunda uyardı. Uzmanlar, CISA’nın operasyon merkezinin tüm sonuçlar onaylanıncaya kadar seçime yönelik tehditleri muhtemelen izleyeceğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.