ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD yönetimi tarafından 4 Kasım'da onaylanan silah satış anlaşmasının, Başkan Joe Biden'ın Suudi Arabistan'ın kendisini savunmak için gerekli araçlara sahip olmasını güçlendirme taahhüdünün bir parçası olarak yapıldığını ifade etti.

İsminin açıklamasının istemeyen kaynağın Şarkul Avsat'a yaptığı açıklamad, toplam maliyeti 650 milyon dolar olan silah anlaşmasının gelişmiş havadan havaya güdümlü 280 adet füzeyi kapsadığını söyleyerek, bunun, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları arasında sunulan teklif üzerinde anlaşmaya varılmasının ardından daha sonra Kongre'ye bildirilmesiyle yapıldığını kaydetti. Kaynak, anlaşmanın, Suudi Arabistan'ın mevcut havadan havaya savunma füzeleri stokunu yenilemek ve kendi topraklarında İran destekli Husi milisler tarafından artan hava saldırısına karşı kendi savunma araçlarına sahip olmasını sağlamaya hedeflediğini dile getirdi.

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Suudi Arabistan’ın, bu yılın başından bu yana 375'ten fazla sınır ötesi saldırıya yanıt vermeyi başardığını ancak bu konunun endişe kaynağı olmaya devam ettiğini çünkü özellikle nüfus ve sivillerin güvenliğinin tehdit edildiğine değinen kaynak, Suudi Arabistan'da ikamet eden 70 bini aşkın ABD vatandaşının olduğunu hatırlattı.

Geçtiğimiz Salı ABD Senatosu Suudi Arabistan'a füze ve silah satışını engelleyecek tasarıyı reddetti. Beyaz Saray da tasarının reddedilmesinden yana tavır aldı. Açıklamada, anlaşmayla füzelerin kara hedefleriyle çarpışmak için kullanmadığını bilakis Husilerce patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla Suudi Arabistan’ı hedef alan saldırılara karşı savunma amaçlı kullanıldığı kaydedildi.

Biden’ın medya ofisi, ABD yönetiminin Suudi Arabistan'ın güvenliğini ve korunmasını sağlarken Yemen'deki çatışmayı sona erdirmek için diplomatik liderliğe ve İran destekli Husi milislerinin saldırılarına karşı kendini savunma araçlarına sahip olmaya kararlı olduğunu açıkladı. Açıklamada, Cumhuriyetçi Senatörler Rand Paul’un sunduğu yasa tasarısının, ABD Başkanı’nın oradaki sivillere yönelik artan füze ve insansız hava araçları saldırılarında Suudi Arabistan gibi bir ortak ve müttefikin savunmasına yardım etme taahhüdünü baltalayacağı belirtildi.

Uzun süredir Suudi Arabistan'a  silah  satışı anlaşmalarına karşı çıkan Demokrat Partili ABD’li milletvekillerinden bazılarının askeri anlaşmaya yönelik tutumlarındaki değişiklik dikkat çekti. Bununla birlikte, Demokrat liderler tarafından ifade edilen muhalif konumlar ve Senato'nun üçte ikisinin yasağa karşı verdiği destekle oy kullanması, Yemen krizini sona erdirmek için diplomatik ilerlemenin onaylanmasıyla anlaşma için desteğe dönüştü.