ABD’den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

Suudi Arabistan, RE-3A Taktik Havadan Gözetleme Sistemi Uçağını modernize etmek istiyor!

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı (DSCA) tarafından Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri envanterindeki RE-3A Taktik Havadan Gözetleme Sistemi Uçağının modernize edilmesi ve gerekli ekipmanın satışına izin verilmesine yönelik bildiri yayınladı.

Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı tarafından yayınlanan bildiride, FMS programı kapsamında tahmini 582 milyon dolar maliyetle RE-3A Taktik Havadan Gözetleme Sistemi Uçağının modernizasyonu ve ilgili ekipmanların satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği, satışın onaylanması için Kongre’ye iletildiği bildirildi.

RE-3A 1

Satış, RE-3A Taktik Havadan Gözetleme Sistemi Uçağının modernizasyonu 7 adet Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi/Ataletsel Navigasyon Sistemi (GPS/ INS) güvenlik cihazı, anti-spoofing modülleri, 5 adet L3Harris BlackRock İletişim İstihbaratı Sensör Paketi, KY-100M dar bant/geniş bant güvenli iletişim terminalleri, entegre elektronik istihbarat (ELINT) ve sinyal istihbaratı (SIGINT) sistemleri ve ilgili ekipmanlar ile eğitim, onarım, yedek parça, teknik mühendislik desteğini içeriyor. Tahmini toplam maliyetin 582 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

RE-3A 4

Bildiride ayrıca “Teklif edilen bu satış, Suudi Arabistan’ın mevcut ve gelecekteki bölgesel tehditlere karşı gözetleme yeteneğini geliştirerek savunmasını güçlendirecek ve ABD kuvvetleri ile diğer Körfez Bölgesi ortakları tarafından işletilen sistemlerle birlikte çalışabilirliği artıracaktır. Suudi Arabistan bu sistemleri silahlı kuvvetlerine dahil etmekte hiç zorluk çekmeyecek, bu teçhizatın ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.