ABD, Ukrayna hava savunma sistemlerini modernize ediyor

ABD ve Ukrayna, ortaklık kurarak melez hava savunma sistemi geliştirmek için anlaştı!

ABD, Ukrayna envanterindeki Sovyetler döneminden kalma hava savunma sistemlerine kendi füzelerini entegre etmek için harekete geçiyor.

Ukrayna, envanterindeki Buk-M1, 9K330 Tor, 9K33 Osa ve 9K35 Strela-10 alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinin hem azalan füze stokları yerine alternatif elde etmek hem de daha uzun menzilli ve gelişmiş Batı ürünü füzelerle sistemlerin etkinliğini arttırmak için uzun zamandır Batı ürünü füzeleri bu sistemlere entegre etmek istiyordu.

ABD-Ukrayna HSS  3

Bazı Ukraynalı ve ABD’li kaynaklar Ukrayna Buk-M1 hava savunma sistemlerine ABD üretimi SM-1 ve AIM-7 füzelerinin entegre edildiğinden ve sistemlerin ABD’de bulunan test sahalarında denendiğini bildirmişti.

Washington DC’de düzenlenen ABD-Ukrayna Savunma Sanayii Üssü Konferansı’nda bu kapsamda önemli bir adım atıldı. ABD Savunma Bakanlığı ile Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin ortak üretimi ve teknik veri alışverişine ilişkin niyet beyanı imzaladı.

ABD-Ukrayna HSS 1

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada konferansta yaklaşık 350 kadar ABD, Ukrayna ve Avrupa sanayi ve hükümet temsilcisinin bir araya geldiği ile Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı özgürlük mücadelesini desteklemek ve Ukrayna’nın uzun vadeli meşru müdafaasını güçlendirmek için silah üretimini artırmanın yollarının arandığı ifade edildi.

Beyaz Saray, yaptığı açıklamada üretilecek sistemlerin mevcut eski nesil Sovyet ürünü hava savunma sistemlerinin etkinliğini önemli derecede artırarak Ukrayna hava savunma katkı yapacağını belirtti ve “Bu ilk teslimatlar yalnızca ABD-Ukrayna iş birliğini genişletmekle ve Ukrayna’ya kısa vadede savaş alanında başarılı olması için ihtiyaç duyduğu yetenekleri sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Ukrayna’nın uzun vadeli ekonomik toparlanmasını ve savunmasını da destekleyecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD-Ukrayna HSS 2

Anlaşma kapsamında ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya bazı hava savunma sistemlerine ABD üretimi füzelerin entegrasyonuna ve sistemlerin yerel üretimine başlaması için teknik veriler sağlıyor. ABD Savunma Bakanlığına yakın kaynaklara göre çeşitli ABD’li savunma şirketleri de bu entegrasyon çalışmasına destekte bulunuyor.

ABD Savunma bakanlığı geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya yönelik yeni bir yardım paketi açıklamış ve paket AIM-9M ve AIM-7 füzeleri içermesi sebebiyle dikkat çekmişti. Gönderilen AIM-9M ve AIM-7 füzelerinin geliştirilen melez hava savunma sistemlerinde kullanılması bekleniyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.