Lockheed Martin'in, Japon mühendislere, F-35 ve F-22’nin bilinen özelliklerinden yararlanarak oluşturulmuş yeni bir hayalet savaş uçağı tasarlanmasında paydaşlık yapacağı iddia edildi.

Japonya, büyük F-35 filosuyla ABD’nin Asya’daki en güçlü müttefiki olma konumunda bulunuyor. Bir Japon gazetesinin haberinde, Lockheed Martin’in 2030’lu yıllarda oluşturulması planlanan yeni bir platform için Mitsubishi Heavy Industries’e küçük bir ortaklık yapacağı ifade edildi.

Adının F-3 ya da FX olması planlanan yeni savaş uçağının, yine Mitsubishi Heavy Industries ve Lockheed Martin ortaklığıyla tasarlanan Japonya Hava Kuvvetleri’nin F-2 savaş uçağının yeni bir versiyonu olarak üretilmesi bekleniyor.

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Diğer büyük ABD’li yüklenici firmaların da yeni savaş uçağı programına dahil olmasının söz konusu olabileceği ifade ediliyor. Bu durum, üretilecek yeni savaş uçağını son derece modern hale getirebilir.

Japonya ile Çin arasında uzun zamandır devam eden anlaşmazlıkların yanı sıra, ABD ve Çin arasındaki gerginlik göz önüne alındığında, ABD-Japonya ortaklığının Pasifik bölgesi için giderek hayati önem arz ettiği bir kez daha gözler önüne seriliyor.