ABD yeni bir sonar sistemi geliştiriyor

Araştırmacıların ortaya koyduğu yeni teknoloji sayesinde bir hava aracından deniz tabanının haritalandırabilmesinin yanı sıra mayınlar, denizaltıları ve diğer su altı unsurlarının/hedeflerinin tespiti mümkün olabiliyor. Halihazırda kullanılmakta olan sonar kullanım yöntemleri arasında helikopterlerden deniz yüzeyine sonar indirilmesi yer alıyor. Bu yöntem helikopterin bir bölgede sonar faaliyetini bitirdikten sonra sonarı yükseltip kontrol edeceği diğer bir bölgeye geldikten sonra tekrardan indirmesini gerektirdiğinden pratiklik barındırmıyor. Buna karşın, “Photoacoustic Airborne Sonar System” (PASS) olarak adlandırılan yeni sistem hareket halindeki bir hava aracından faaliyet gerçekleştirebiliyor.

Forbes sitesinde yer alan haberde, PASS’ın deniz yüzeyi üstünden deniz altını inceleyebilmek adına lazerle ses üretme ve modern ses sensörleri teknolojilerini bir araya getirdiği ifade edildi. Söz konusu sonarın çalışma prensibi çeşitli aşamalardan oluşuyor. Öncelikle cihaz kısa bir lazer darbesi ile su yüzeyini ısıtıp yüzeyin genişlemesine sebep oluyor ve bu genişleme ise bir ses dalgasının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Sonrasında yayılan ses, diğer sondaj sistemlerinin çalışma prensibiyle benzer olarak, deniz tabanından ya da deniz yüzeyinin altında yer alan nesnelerden yansıma gerçekleştiriyor ve bilgiler böylece edinilmiş oluyor.  

Haberin devamında, PASS prototipinin, günümüzde gemiler ve insansız denizaltı araçları vasıtasıyla oluşturulabilen yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu deniz tabanı haritalaması için optimize edildiği ifade edildi. ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Ofisi tarafından desteklenen araştırmanın laboratuvar prototipinden bitmiş bir ürüne dönüşebilmek adına kurumsal ortaklığa ihtiyaç duyacağı ve PASS’ın denizaltı muharebesinde büyük değişimlere sebep olabileceği göz önüne alındığında bu aşamayı hızlı bir şekilde aşabileceği belirtildi.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.