ABD yönetiminde istifalar artıyor

ABD başkanı Donald Trump’ın henüz süresi bitmeden, yetkililere yönelik pek çok değişiklik yapıldı. Yeni edinilen bilgilere göre, seçimin tamamlanmasının ardından da değişiklikler olması planlandı. Değiştirilmesine karar verilen isimlerden biri de ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı’nın (CISA) Başkanı Christopher Krebs olacak. Perşembe günü istifasını veren Krebs, en son “seçimlere bir müdahale olmadığı” yönündeki açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Donald Trump’ın ardından ABD başkanı olacak olan Joe Biden, başkanlık dönemine gelecek yıl ocak ayında başlayacak. Elde edilen bilgilere göre 47’inci başkanın çeşitli federal ajansların yönetimindeki kişileri değiştireceği öğrenildi.

Cybersecurity Insiders tarafından yapılan habere göre, değiştirilecek kişilerden dikkat çeken bir isim ise 2020’nin kasım ayından önce Beyaz Saray tarafından CISA’in başkanlığına getirilen Christopher Krebs oldu.

BBC’de yer alan haberde ise Krebs’in başında bulunduğu ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı, “Söylenti Kontrolü” adlı bir site kurarak seçimler hakkında yayılan yanlış bilgilerle mücadele edince Beyaz Sarayı kızdırdı. Öyle ki Krebs, Trump yönetimi tarafından kovulmayı bekleyecek noktaya geldi.

Krebs’in yerine Joe Biden cephesine yakın bir isim gelecek

2020 ABD seçimleri hakkındaki yanlış bilgilendirmeleri durdurması için Trump yönetimi Krebs’i görevlendirmişti.

Krebs’in resmi istifasını Perşembe günü teslim ettiği ve yerine yeni Başkan Yardımcısı olacak olan Kamala Harris’e yakın birinin geleceği yönünde haberler çıktı.

Krebs hakkında yer alan haberler, CISA’in Başkan Yardımcısı Bryan Ware tarafından onaylandı.

2020 seçimlerinin bir Asya ülkesi tarafından manipüle edilebileceğine dair spekülatif haberler, 2018 yılından itibaren medyada yer almaktaydı. Trump yönetimi seçmenin güvenini kazanabilmek adına 2020 seçimlerinin doğruluğunu korumak için gerekli tüm önlemleri almıştı.

Trump yönetiminden Biden yönetimine geçiş yapıldığı süreç içerisinde, daha fazla değişimin gözleneceği tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.