ABD polisinin kullandığı yüz tanıma sisteminin hatasından dolayı, suçsuz siyahi bir adam hırsızlık iddiasıyla tutuklandı. Mağazadan maliyeti yüksek bir saat çalmakla suçlanan adamın olayla alakasının olmadığı kanıtlandı.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

ABD'nin Woorbridge bölgesinde yaşanan hırsızlık olayının faili 2019'dan beri aranıyordu. New Jersey polisi olay yerine intikal ettiğinde hırsız çoktan kaçmıştı. Olay yerinin çevresindeki güvenlik kameralarını inceleyen Amerikan polisi bir kişiyi suçlu olarak tespit etti ancak bu kişi, aslında "suçsuz" olan Nijeer Parks isimli şahıstı. 

Yüz tanıma sistemi askıya alındı

Parks'ın avukatı, polisin yalnızca yüz tanıma sisteminin yönlendirmelerinden yola çıkarak müvekkilini suçladığını söyledi. On günlük bir hapis cezası süreci geçiren Nijeer Parks, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Siyahi adamın tutuklanmasına sebep olan yüz tanıma sistemi, New Jersey Başsavcısı tarafından askıya alındı.

Clearview AI'ın geliştirdiği yüz tanıma sistemine olan güven bu olay ile tamamen sarsıldı. Yaşanan olayla eleştirilen sistemin, ten renkleri üzerinden ırkçı bir tutuma sebep olabilecek yönlendirmeler yaptığı konusunda tartışmalar ortaya çıktı.