ABD’den Aegis Silah Sistemi modernizasyonu

ABD Füze Savunma Ajansı (MDA), stratejik Guam Adası’nın Çin füze tehdidine karşı korunması için Aegis Silah Sisteminin performansını artırmak üzere Lockheed Martin ile yaklaşık 500 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

The Defense Post’un haberine göre ABD Savunma Bakanlığı tarafından 28 Aralık’ta yapılan basın açıklamasında, “Lockheed Martin, Guam Adası’nda Entegre Hava ve Füze Savunma yeteneklerini uygulamak üzere Aegis Silah Sisteminin performansını genişletmek için 527.740.864 dolarlık bir Füze Savunma Ajansı sözleşmesi aldı.” denildi.

Açıklamada projeye ilişkin çalışmaların gelecek 5 yıl boyunca Moorestown’da (New Jersey) yürütüleceği ve silahın yükseltilme çalışmalarının 31 Aralık 2027 tarihinde tamamlanacağı kaydedildi.

Aegis Silah Sistemi Arşiv | DefenceTurk[Savaş gemisine konuşlu Aegis Silah Sistemi] 

MDA Temmuz ayında, artan Çin ve Kuzey Kore füze tehditleri karşısında Aegis Guam Sistemi’nin (AG) yükseltilmesi için Lockheed Martin ile tek kaynaklı bir sözleşme imzalama niyetinde olduğunu belirtmişti.

Batı Pasifik’teki ABD toprakları şu anda bir Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sistemi bataryası ve test ve değerlendirme için geçici olarak konuşlandırılan İsrail yapımı Demir Kubbe sistemi gibi oldukça sınırlı füze ve hava savunması tarafından korunmaktadır.

Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) balistik füze savunma sistemi  Arşiv | DefenceTurk[Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma]

MDA’nın Guam Adası’nı savunmak için öngördüğü silah sistemleri; Aegis’in mobil birimleri, ABD Donanması’nın SM-3 ve SM-6 füzeleri, ABD ordusunun THAAD’ı ve Patriot hava ve füze savunma sistemi gibi bir kombinasyondan oluşuyor.

VIDEO: New SM-3 Block IIA Intercepts Ballistic Missile in Space

[SM-3]

Bu sistemlerin; sensörleri ve atıcıları birbirine bağlayan bir komuta ve kontrol sistemi olan Ordunun Entegre Savaş Komuta Sistemi aracılığıyla birbirine bağlanması bekleniyor. MDA ayrıca Aegis’in atış kontrol kabiliyetini de kullanacaktır.

MDA’nın direktörü Koramiral Jon Hill Mart ayında Defense News’e verdiği demeçte Patriot seyir füzesinin Guam Adası’nı savunmak için üstün kabiliyete sahip olduğunu söylerken; Aegis için de bunu mümkün kılacak yeteneğe sahip olduklarını dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.