ABD’den Estonya’ya topçu mühimmatı ve radar desteği

ABD, Rusya’nın tehdidine karşı Baltık devletlerine gerçekleştirdiği askeri yardımlarına devam ediyor.

ABD Estonya Büyükelçiliği tarafından yapılan resmi açıklamada ABD’nin, Estonya’nın savunma ve deniz alanı farkındalık yeteneklerini desteklemek amacıyla Estonya Savunma Kuvvetleri’ne 14,9 milyon dolar değerinde 155 mm topçu mühimmatı verirken Estonya Donanması’na 2,7 milyar dolar değerinde AN/TSQ-288 mobil deniz radarı teslim ettiği ifade edildi.

Açıklamada, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ABD Donanması’nın Estonya askerlerini deniz radarı konusunda teknik eğitimle destekleyeceği belirtildi.

ABD Avrupa Komutanlığı, Ortak Kapasite Oluşturma (BPC) programı kapsamında Estonya’ya 2018 ve 2019 Mali Yılı ödenekleri aracılığıyla gerekli mühimmat ve radarları finanse etti. Gerçekleştirilen teslimatlar sonucu NATO müttefikleri arasında birlikte çalışabilirlik sağlanırken ABD ile Estonya arasında savunma iş birliğini daha da geliştirilmesi amaçlandı.

ABD, 2021 yılı içerisinde Estonya’ya entegre hava ve füze savunma teçhizatı, arama ve kurtarma faaliyetleri için ekipman, iletişim ağları ve radyolar, istihbarat, gözetleme ve keşif ekipmanı dahil olmak üzere birçok alanda yardımlarını sürdürecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.