ABD’den Hindistan ve Avustralya’ya 4,3 milyar dolarlık askeri ihracat

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2OCWgqoNPUY5ERJraZK79j” width=”100%”]

Son zamanlarda Çin ile Pasifik’teki mücadelesine hız veren ABD, bölgedeki kilit müttefikleriyle iş birliklerini sürdürüyor.

Defense News’te yer alan haberde, Dış Askeri Satış Planı kapsamında ABD’nin, Hindistan ve Avustralya’ya için 4,36 milyar dolar değerinde olası üç ayrı askeri ihracatı onayladığı ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı DSCA tarafından yapılan duyuruda Avustralya, tahmini fiyat etiketi 1,68 milyar dolar olan Ağır Zırhlı Muharebe Sistemleri ve tahmini fiyatı 259 milyon dolar olan 4 adet CH-47F Chinook nakliye helikopteri satışını onayladı. DSCA ayrıca Hindistan’a, tahmini 2,42 milyar dolar değerinde 6 adet P-8I deniz karakol uçağınının satışına onay verdi.

Pasifik bölgesinde Çin ile olan mücadelesindeki iki önemli müttefikiyle askeri iş birliği gerçekleştirmesi, ABD’nin bölgede hakimiyetini artırmak için ciddi adımlar attığını bir kez daha gösteriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.