ABD’den İsrail’e 200 milyon dolarlık hava savunma yardımı

ABD Kongresi’nde son haftalarda büyük tartışmalara neden olan savunma bütçesi onaylandı.

The Washington Free Beacon’un haberine göre ABD Senatosu, daha önce Temsilciler Meclisi’nden geçen ve 2022 mali yılı savunma harcamalarını içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) onaylayarak, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın onayına gönderdi.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), ABD’nin İsrail’e yönelik 200 milyon dolarlık hava savunma yardımını da içeriyor. Yardımın 108 milyon dolarını, İsrail’in katmanlı hava savunma sisteminin en alt ve en çok kullanılan sistemi olan Demir Kubbe’ye, 30 milyon doları David’s Sling hava savunma sistemine ve 62 milyon doları da The Arrow-3 sistemi için ayrıldı.

Yardım, ABD Temsilciler Meclisi’nde, İsrail karşıtlığı ile bilinen İlhan Omar (D.Minn.) ve Rashida Tlaib (D.Mich.) öncülüğündeki Demokratlar tarafından engellenmeye çalışılsa da kabul edildi.

Cumhuriyetçi kanadın lideri ve İsrail yanlısı Doug Lamborn ise yardım ile ilgili olarak, ”Tarihsel olarak hiçbir zaman tartışma yaratmayan Demir Kubbe ve diğer İsrail füze savunma programlarını finanse ettiğimiz için çok memnun oldum. Maalesef son yıllarda Demokrat Parti’nin önde gelen sesleri giderek artan bir şekilde İsrail karşıtı hale geldi ve güçlü dostumuz İsrail’e sivil nüfus merkezlerini korumak için oluşturulmuş Demir Kubbe gibi tamamen savunma amaçlı bir silah sistemi sağlamaya karşı çıkıyorlar.” ifadelerini kullandı.

200 milyon dolarlık yardımın yanı sıra Kongre, ABD-İsrail ortak siber güvenlik çalışmaları için yaklaşık 6 milyon dolarlık bütçeyi onayladı. Bütçe ile İç Güvenlik Bakanlığı liderliğinde ABD-İsrail siber güvenlik projelerini desteklemek için yeni bir hibe programı oluşturulacak.

Özel şirketler, kar amacı gütmeyen gruplar, akademik kurumlar ve diğer devlet kurumlarının bu hibeden pay alarak siber çalışmalar yürütmesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.