ABD’den Mısır’a 2,5 milyar dolarlık silah satış onayı

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a yaklaşık 2,2 milyar dolar değerindeki C-130J Süper Herkül kargo uçağı ve ilgili ekipmanlardan oluşan silahların satış kararını onayladı.

Satış onayına yönelik Kongreye tebligat gönderildiği ifade edilen açıklamada, satış paketinde 12 adet C-130J uçağı, 12 yedek motor ve diğer destek ekipmanının yer aldığı belirtildi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan ikinci açıklamaya göre ise Mısır’a 355 milyon dolar değerinde hava savunma radar sistemlerinin satışına onay verildiği kaydedildi.

Açıklamada, hava savunma radar sistemlerinden oluşan satış paketinin; 3 adet SPS-48 karada konuşlu radar sistemleri, bu sistemlerle ilgili yedek parçalar, motorlar, jeneratörler ve diğer ekipmanlardan oluştuğuna yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın bu silah satış onayının ABD yönetimi açısından sakıncalı olmadığı ifade edildi.

Kongre’nin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi halinde, ABD yönetimi ile Mısır satış paketinin içeriği hakkında görüşmelere başlayacak.

Bu görüşmelerin sonunda Mısır’a bir teklif mektubu sunacak olan ABD, teklife olumlu yanıt aldığı takdirde tedarik işlemine başlayacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.