ABD’den Romanya’ya Patriot teslimatı

Romanya, ABD Dış Askeri programı (the United States Foreign Military Sales program) kapsamında Raytheon ve Lockheed Martin’den satın aldığı ilk PATRIOT hava savunma sistemlerini teslim aldı. Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ciuca, Karadeniz kıyısında bulunan, Köstence Limanı yakınlarındaki Cape Midia üssünde düzenlenen teslim töreninde, ‘‘İlk Patriot sisteminin kurulumu, NATO’nun doğu kanadındaki caydırıcılığını artıracak ve Romanya’nın hava savunma kabiliyetini oluşturacak ilk adımdır’’ dedi.

Rumen ordusuna 2022’de 3 patriot daha takviye edilecek

Balkan Insight’ta yer alan habere göre, Rumen ordusu 2022’den itibaren üç adet patriot sistemi daha teslim alacak. Teslim töreninde konuşan ABD Bükreş Büyükelçisi Adrian Zuckerman, ‘‘Patriot sistemlerinin Romanya’ya teslim edilmesi, hem Romanya’yı hem de Nato müttefiklerini gelebilecek tehditlere karşı daha iyi koruma sağlayacak. Bu tehditler Rusya ve Çin’i belirtmek istiyorum’’ şeklinde konuştu. Ayrıca Zuckerman, Rusya ve Çin’in ‘nasıl ve ne zamandır’ Romanya’yı tehdit etmeye başladığını açıklamadı. 

Rumen askeri strateji uzmanı Claudiu Degeratu yaptığı açıklamada, ‘‘Patriot sistemlerinin alınması Romanya’nın ulusal savunma sistemi konusunda büyük bir sorunu çözüyor’’ dedi.  ABD’nin yaklaşık 12.000 askerini Almanya’dan çekmesinin ardından yetkililer, NATO’nun Rusya’ya karşı doğu kanadındaki caydırıcılığını artırmak için bazı askerlerini Polonya ve Romanya’ya konuşlandırma niyetinde olduklarını açıkladılar.

ABD’nin Romanya’da şu anda iki askeri üssü var. ABD, Karadeniz’deki keşif devriyelerini artırmak için Transilvanya’da Sovyet döneminden kalma eski Campia Turzii hava üssünü büyük bir merkez haline getirmek için ciddi yatırım yapmayı planlıyor.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.