İlk olarak The War Zone adlı kurum tarafından rapor edilen 30 Mayıs'ta Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi'ne (DVIDS) yayınlanan fotoğraflar, Suriye'deki Al-Tanf garnizonunda bir SMASH 2000 sistemi ile donatılan M4 tüfekleri hedef alan kimliği belirsiz birkaç ABD özel kuvvetler üyesini gösteriyor.

İsrailli savunma şirketi Smart Shooter tarafından Sig Sauer ile işbirliği içinde geliştirilen SMASH 2000 için şirket CEO'su Devin Schweiss daha önce verdiği demeçte "sistem silaha bağlı bir optik ve özel bir silah kabzası kullanarak hedefleri görmenizi, hedeflere kilitlenmenizi ve nişan almanızı... ve silahı sadece garanti bir atış mümkünse ateşlemenizi sağlıyor" demişti. 

Fotoğraflarda, alışılagelmiş bir aralıkta dizilmiş "koalisyon kuvvetleri" "Smart Shooter nişan alma cihazları ile nişan alırken resmedilmiş ve resmin açıklamasına göre: "Koalisyon ve partner güçleri, Suriye'de Daeşin kalıcı yenilgisini sağlayacak koşulların hazırlanmasına yardımcı olmak için düzenli olarak çeşitli silah sistemleri üzerinde eğitim alıyorlar" yazılmıştı. 

War Zone'un işaret ettiği gibi, DVIDS fotoğraflarında resmedilen özel kuvvetler personeli son aylarda Suriye'deki ABD güçlerini rahatsız eden insansız hava sistemlerini izleme ve devreye alma eğitiminin bir parçası olarak küçük bir kişisel drone'dan askıya alınan bir hedef üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

[Schweiss'in daha önce açıkladığı üzere SMASH 2000 sistemi şu şekilde çalışıyor] :

-SMASH, silah muhafazasına monte edilmiş bir kilit düğmesine sahip. Nişan alan kişi SMASH optiğinden bakar, artı işaretlerini hedefe yerleştirir ve hedefi küçük bir dikdörtgenle işaretlemek için düğmeye basar.

-Bilgi bilgisayara iletilip geri dönüş aldığında, ateş edecek kişi nişan simgelerini hedef üzerinde tutar ve tetiği çeker, ancak nişangahlar uygun şekilde sıralanmadığı sürece silah ateş etmez. Hedef aniden hareket ederse, atıcı artı işaretlerini hedefte tutmaya devam eder. İşaretler uygun şekilde sıralandığında SMASH silahı ateşlemeye izin verir. 

Hawkins'e göre, özel kuvvetler operasyonel bir ortamdaki yeteneklerini değerlendirmek için Mart 2019'da Smart Shooter'dan SMASH 2000 sistemlerini satın aldı.

Hawkins şu anda SOCOM'un envanterinde 98 SMASH 2000 sisteminin bulunduğunu söyledi. Kuvvetin Ordu ve Donanma servis bileşenleri ve Özel Harekat Merkez (SOCCENT) personeli tarafından yapılan değerlendirmenin sonuçları ise halen beklemede.

Smart Shooter sistemleriyle ilgilenen tek kuvvet ise sadece SOCOM değil; Smart Shooter CEO'su Schweiss'e göre, ordu şu anda hizmetin yeni nesil askeri silah ile birlikte kullanmak için gelişmiş bir atış kontrol sistemi arayışının bir parçası olarak SMASH 2000'i değerlendiriyor.

Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek

(Kaynak: www.taskandpurpose.com)