ABD; Çin ile savaşın eşiğine gelen Tayvan'a desteğini sürdürüyor.

Tayvan'daki Amerikan Enstitüsü'nden yapılan açıklamalar ABD'nin Tayvan'a destek ziyaretlerinin devam ettiğini gösteriyor.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey'nin öncülüğündeki 5 kişilik heyet, Asya turu kapsamında Tayvan’ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin yapılan açıklamada "Heyetin, üst düzey yetkililerle, ABD-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım ve diğer konularda görüşmeler yapacağı" bildirildi.

Ed Markey ise yaptığı açıklamada Tayvan ziyaretini ABD'nin Tayvan'a verdiği desteği yeniden teyit etmek ve Tayvan Boğazı'nda istikrar ve barışı teşvik etmek için gerçekleştirdiğini vurguladı.

Yapılan ikinci ziyarette Markey'e Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer eşlik etti.

Resim

Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin 2 ve 3 Ağustos'ta yaptığı ziyaret, Pekin'in tepkisini çekmiş; Çin, ziyaretin ardından Tayvan çevresinde askerî tatbikatlara başlamıştı.

Yapılan askerî tatbikatlarda gerçek silah ve mühimmat kullanılmış, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan'ı yakınlarındaki sulara düşmüştü. 10 Ağustos'ta tatbikatların tamamlandığını duyuran Çin ordusu sözcüsü, Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğine de dikkat çekmişti. 

Pelosi'nin ziyareti Tayvan’ı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmasıyla dikkat çekmişti. Tayvan'a ziyaret en son 1997 yılında Newt Gingrich tarafından yapılmıştı.

Pekin ise Tek Çin ilkesi doğrultusunda, kendi toprağı kabul ettiği Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkmaya devam ediyor.