ABD’den üç Avrupa ülkesine füze ihracatı

ABD’nin Avrupa’daki yüksek tutarlı silah ihracatı anlaşmaları hız kesmeden devam ediyor!

ABD resmi makamları tarafından yapılan açıklamalarda Birleşik Krallık, Litvanya ve Finlandiya’ya ileri seviye füze teslimatları onaylarının hazır olduğu açıklandı. Üç ülkeye ihracat için onaylanan toplam satış 1,5 milyar doları geçen bir tutarı ifade ediyor.  

Birleşik Krallık

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık hükumetine yaklaşık 957 milyon dolar tutarındaki Müşterek Havadan Karaya Füzelerin (Joint Air-to-Ground Missiles, JAGM) satışını onaylama kararı aldı. Pentagon’a bağlı Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, ABD Kongresi’ne gerekli belgeleri geçtiğimiz günler içerisinde teslim etti. 

AGM-179A_Lockheed Martin

Birleşik Krallık hükumeti, ABD’den 3 bin adet AGM-179A JAGM satın alma talebinde bulundu. Talep ve ödeme içerisinde teknik destek, entegrasyon desteği ve lojistik gibi diğer ilgili unsurlar da yer alıyor. Teslimat ile ilgili yapılan resmi açıklama belgesinde, Birleşik Krallık’a yapılacak bu füze teslimatı ile ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerinin desteklenmesi amaçlandığı kaydedildi. Projedeki ana yüklenici firma Lockheed Martin Corporation olarak açıklandı. Söz konusu proje fiyatı gerçek değerinin nihai gereksinimler ve imzalanan satış sözleşmelerine (aktarılması durumunda) bağlı olarak değişebileceği belirtiliyor. 

Litvanya

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık 100 milyon dolarlık AIM-120C-8 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzelerin (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles, AMRAAM) satışına yeşil ışık yaktı. 

AIM-120C-8 AMRAAM

Litvanya, anlaşmanın bir parçası olarak 36 adet AIM-120C-8 AMRAAM ve bir adet AIM-120C-8 AMRAAM Yönlendirme Bölümü (Guidance Section) satın almakla ilgilendiğini ifade etti. Ayrıca teklif ve ödeme planı içerisinde destek ekipmanları, sınıflandırılmış yazılım teslimatı ve desteği gibi hizmetler de yer alıyor. Projedeki ana yüklenici Raytheon Missiles and Defence olarak açıklandı. İlgili satıştaki ekipmanların Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (National Advanced Surface-to-Air Missile System, NASAMS) ile birlikte kullanılması, Litvanya’nın ABD ve diğer NATO üyeleriyle birlikte çalışabilirliğini geliştirmesi, kendini savunma ve bölgesel güvenlik misyonlarını yürütme yeteneğini geliştirmesinde etkili olacağı ifade ediliyor.

Finlandiya

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gelişmiş Anti-Radyasyon Füzesi-Arttırılmış Menzil (Advanced Anti-Radiation Guided Missiles-Extended Range, AARGM-ER) ve ilgili ekipmanların Finlandiya’ya tahmini 500 milyon dolar tutarında satışına onay verildiğini açıkladı. Gelişmeyle ilgili olarak Finlandiya yönetiminin söz konusu füzelerden 150 adet satın almayı talep ettiği kaydedildi. Birleşik Krallık ve Litvanya satışlarında olduğu gibi ilgili paketin içerisinde yazılım, eğitim, destek ekipmanları ve yedek parçalar gibi hizmetler yer alıyor. 

AARGM-ER

ABD resmi kaynaklarında geçen açıklamalarda yaklaşık 500 milyon dolarlık satın alımın, ABD dış politikası ve ulusal güvenliğini desteklemenin yanında Avrupa’daki istikrar için de önemli olduğu ifade edildi. Projedeki ana yüklenici firma Northrop Grumman Systems olarak açıklandı. 

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.