ABD’den yeni kıtalararası balistik füze denemesi

Çin ve Rusya’nın askeri gücünün geri kalmaktan endişe duyan ve çok sayıda balistik füze denemesi hüsranla sonuçlanan ABD, yeni kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı (AFGSC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, “Bu test, ABD’nin nükleer caydırıcılığının güvenli, emniyetli, güvenilir, 21’inci yüzyılın tehditlerini caydırmak ve müttefiklerimize güven vermek için etkili olduğunu göstermeyi amaçlayan rutin ve periyodik faaliyetlerin bir parçasıdır. Bu tür testler daha önce 300’den fazla kez yapıldı ve bu test mevcut küresel gelişmelerin sonucu değildir.” ifadelerine yer verildi.

Resim

Silahsız balistik füze Californiya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başarıyla ateşlendi. Fırlatılan füze 6 bin 760 km yol kat ederek Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Mercan Adası’ndaki hedefi vurdu.

ABD ordusunun stratejik cephaneliğinin anahtarı olarak görülen Minuteman III, 9 bin 660 km’den fazla menzile sahip ve saatte yaklaşık 24 bin km hızla ilerliyor.

576. Uçuş Testi Filosu Komutanı Albay Chris Cruise de yaptığı açıklamada “Hiç şüpheniz olmasın, nükleer gücümüz ülkemizin ve dünyadaki müttefiklerimizin ulusal güvenliğinin temel taşıdır. Bu planlı test, ulusumuzun ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) filosunun silah sisteminin hazır ve güvenilirliğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Görev Gücü komutanı Tümgeneral Armand Wong ise yaptığı açıklamada, testlerin çok önceden planlandığını ve dünyadaki gelişmelere tepki olarak gerçekleşmediğine dikkat çekti.

Testin Ukraine ve Taiwan’da artan gerilimleri önlemek için iki kez ertelendiği iddia edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.