AB’den Rusya’ya daha fazla yaptırım yapma hazırlığı

Avrupa Birliği’nden (AB) Rusya’ya yönelik alınan yaptırım kararlarına bir yenisi geliyor!

The Financial Times’ın haberine göre AB, Kiev yönetimi için 50 milyar avroluk yardımları bir araya getirmeye çalışırken aynı zamanda Rusya’ya yönelik birtakım yaptırımlar planlıyor.

İddialara göre Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik planladığı yeni yaptırım paketi bireyleri ve tüzel kişileri hedef alacak. Bu planlama çerçevesinde daha fazla kişinin mal varlıklarının dondurulması ve bazı kişilere seyahat yasağı gibi ihtimallerin değerlendirildiği öğrenildi.

ab rusya

Konu hakkında bilgi sahibi olduğu iddia edilen kaynaklara göre söz konusu yaptırımları ve Ukrayna’ya yardımları içeren paket, Rusya’nın Ukrayna’ya girişiyle doğrudan bağlantılı şirket ve bireylere yönelik olacak. Paket, yaptırımların yanı sıra Kiev’e önümüzdeki dört yıl boyunca 50 milyar avro tutarında yardım yapılmasına ilişkin bir anlaşmayı da içeriyor. Bu yardımın bir kısmının anlaşma sağlanır sağlanmaz ödenebileceği aktarılırken yılda 5 milyar avro tutarındaki askeri yardımların ve Rusya’nın dondurulan varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna’ya aktarılması kararının da genel tedbirlerin bir parçası olduğu bildirildi.

Paketle ilgili müzakerelere katılan bir AB diplomatı, “Ukraynalıların teşvike ihtiyacı olduğunu kabul ettiğimiz bir dönemde bu tip para, silah ve yaptırımlarla bir şeyler yapabiliyoruz. Fakat iki yıl sonra yapabileceklerimizin sınırları var.” ifadelerini kullanarak Ukrayna’ya yapılabilecek yardımların tükenebileceğini işaret etti.

ab ukrayna

Buna karşılık Ukraynalı yetkililer ise hâlihazırda Batı’dan azalan desteklere dikkat çekerken aynı zamanda Orta Doğu’daki çatışmalara karışan müttefiklerinin ek yardımlarını durdurmasından şikâyetçi oldu. Yetkililer, bu durumun uzaması durumunda ülkelerinde ekonomik çöküşün olabileceğini ve bu çöküşün sonucunun askeri olarak geri dönme riski olduğunu belirttiler.

Aralık ayında AB liderleri Kiev’e dört yıllık mali destek konusunda anlaşmaya varamazken Washington’da da Kongre bu yıl için ABD’nin Ukrayna’ya yönelik askeri ve mali yardımına yeşil ışık yakmadı. Sonuç olarak, Rusya’nın da hava saldırılarını yoğunlaştırdığı bu dönemde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin mühimmatlarını kıt kanaat kullanmaya başladığı öğrenildi.

AB’nin yeni yaptırımları arasında, mal varlıklarının dondurulacağı ve seyahat yasağı listesine daha fazla kişi ve işletmenin ekleneceği bilinirken Polonya ve Baltık ülkelerinin talep etmesi üzerine Rus alüminyum ithalatının yasaklanması pek olası görünmüyor. Rusya’nın AB’ye nükleer yakıt ve sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatını hedeflemeye yönelik önceki girişimleri bazı üye devletlerin fikir birliğini sağlayamaması sebebiyle başarısızlığa uğradığından, destek sağlamak için diğer unsurların da hafifletilebileceğinden bahsediliyor.

orban-2

1 Şubat’ta bir araya gelecek liderler tarafından imzalanması gereken 50 milyar avro tutarındaki mali destek, geçen yıl AB bütçe genişlemesinin bir parçası olarak teklif edilmişti. Ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orban aralık ayında anlaşmayı bloke etmişti. Bugünlerde Avrupa Komisyonu’nun Orban’ı ikna etmek için, “yardımların ileride gözden geçirilebilmesi” de dahil olmak üzere, taviz vermeye açık olduğu ifade edildi. Avrupa Komisyonu’nun bu çabasına karşılık AB diplomatları ise, Macar liderin eninde sonunda pes edeceğinden emin olduklarını ifade ettiler. Kıdemli bir AB diplomatı, “Eğer Orban AB bütçe takviyesini havaya uçurursa bu durum birlikten siyasi bir çıkış anlamına gelir.” ifadeleriyle resmen Orban’a meydan okudu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.